mp-close
mss-mapa

Metoda Pareto 80/20 w praktyce. Osiągnij więcej za mniej!

Zasada Pareto mówi o tym, że 20 proc. nakładów i wysiłku odpowiada za 80 proc. osiąganych efektów. Stąd zasada Pareto (metoda Pareta) wymiennie nazywana jest Zasadą 80/20. Zobacz, jak osiągnąć więcej za mniej i komu metoda Pareto przynosi najwięcej korzyści!

 

Na czym polega metoda Pareto?

Zasada, którą nazywamy Metodą Pareto, zakłada, że w wielu przypadkach zaledwie 20 proc. nakładów pracy i wysiłku odpowiada za 80 proc. rezultatów. Innymi słowy, niewielki procent aktywności, bo zaledwie ⅕ część, może dać duży efekt, a pozostałe starania przynoszą mierne rezultaty. Warto pamiętać o tym podczas ustalania swoich priorytetów i przeznaczać czas o największej efektywności na te inicjatywy, z których istnieje szansa na uzyskanie jak najwięcej korzyści. Znajomość zasady Pareto przydaje się w życiu codziennym. Jeżeli rano pracujesz najbardziej wydajnie, poświęć ten czas na swoje kluczowe projekty, zamiast tracić najcenniejsze potencjały na 80 proc. innych, mniej ważnych spraw. Niech więcej pary idzie w gwizdek!

Zasada Pareto została odkryta przez wybitnego włoskiego ekonomistę i socjologa Vilfredo Pareto – profesora Uniwersytetu w Lozannie. Naukowiec zwrócił uwagę na tę zależność, gdy badał na przełomie XIX i XX wieku nierówną dystrybucją dóbr i bogactwa we Włoszech. Zauważył, że 80 proc. zasobów kraju znajduje się w rękach zaledwie 20 proc. społeczeństwa. Gdy zaczął bardziej szczegółowo analizować sytuację innych państw, uzyskał potwierdzenie, że zasada ta dotyczy nie tylko Italii.

Zasada 80/20 rozwinął i rozszerzył na inne obszary życia kilkadziesiąt lat później amerykański teoretyk zarządzania Joseph Juran. Zauważył on, że 80 proc. wszystkich problemów generowanych jest przez 20 proc. przyczyn. Badacz opublikował na ten temat pracę „Quality Control Handbook”, w której zawarł zasadę „kluczowych nielicznych i błahych licznych”.

 

Metoda Pareto – zasada 80/20 w codziennym życiu i biznesie

Zasada Pareto wprowadzona do codziennego życia może przynosić korzyści na wiele sposobów. Być może już ją stosujesz, ale nie zdawałeś sobie sprawy, że ten styl działania ma naukowe podłoże, znane od ponad 100 lat! Większość z nas korzysta z mediów społecznościowych, mamy profile na kilku platformach m.in. Tik-Tok, YouTube, LinkedIn, Snapchat itd. Priorytetowo traktujemy tylko wybrane kanały np. Facebook czy Instagram i właśnie im poświęcamy najwięcej czasu i uwagi, a one przynoszą najwięcej satysfakcjonujących interakcji.

Zasadę 80/20 możesz stosować na wiele sposobów, praktycznie w każdej dziedzinie życia zawodowego i prywatnego. Osobiście wykorzystaj ją w kilku obszarach i przekonaj się, jak działa z perspektywy długofalowej. Do zasady 80/20 przykłady można by mnożyć w rozmaitych dziedzinach, jak choćby inwestycje – istnieje niewielka i ograniczona liczba zdarzeń, która ma istotny wpływ na globalne efekty inwestycyjne. Mniej więcej 20 proc. inwestycji generuje 80 proc. zysków finansowych lub innych składowych sukcesu, które przynoszą wartościowe aktywa.

Zasada Pareto – przykłady z życia codziennego:

 • 20 proc. zawartości garderoby nosimy przez 80 proc. czasu,
 • 20 proc. kierowców powoduje 80 proc. kolizji,
 • 20 proc. przeczytanego tekstu pozwala zrozumieć 80 proc. treści,
 • 20 proc. znajomości słówek pozwala zrozumieć 80 proc. języka obcego,
 • 20 proc. znajomych daje 80 proc. satysfakcjonujących relacji międzyludzkich.

 

Efekt Pareto w życiu codziennym dość łatwo racjonalnie wyjaśnić. Ubrania w szafie, które nosimy najchętniej, leżą na wierzchu. Wybrane elementy garderoby są najczęściej prane i prasowane, a zanim trafią na wieszaki w głąb szafy, zakładamy je znowu. Nie inaczej jest z naczyniami w zmywarce i kosmetykami w łazience – te używane najczęściej są najłatwiej dostępne, zwykle w zasięgu ręki i rzadko trafiają za drzwiczki szafek lub do szuflady. Nie chowa się rzeczy, które są w częstym użyciu. Kierując się efektem Pareto, możemy dojść do wniosku, że wystarczy nam 20 proc. posiadanych rzeczy do codziennego funkcjonowania.

Zasada Pareto – przykłady zastosowania w firmie:

 • 20 proc. klientów przynosi 80 proc. zysków,
 • 20 proc. pracowników generuje 80 proc. produktów,
 • 20 proc. reklamacji generuje 80 proc. kosztów.
 • 20 proc. błędów powoduje 80 proc. strat.

Prowadzący firmę, aby zwiększyć swoją skuteczność w biznesie, powinni skupiać się na 20 proc. kluczowych kompetencji, które stanowią dźwignię dla ich biznesu. Nie można być przecież ekspertem we wszystkim, wystarczy, że pozostałe 80 proc. załatwiają na podstawowym poziomie.

 

Efekt Pareto – pozytywne i negatywne strony

Zasada Pareto jest narzędziem, które ułatwia ustawienie priorytetów i tzw. odsianie ziarna od plew. Dzięki niej wiemy, że powinniśmy się skupić na tym, co daje wymierne rezultaty, odrzucić to, co zabiera 80 proc. czasu. Warto sprawdzić indywidualnie efekt Pareta w praktyce po to, aby osiągnąć maksymalne wyniki w minimalnym czasie.

Efekty metody Pareta:

 • Metoda Pareta pozwala na ustalenie, w których obszarach działania firmy tkwią przyczyn niepowodzeń i skutecznego rozwiązania problemu.
 • Wdrożenie zasady Pareto ułatwia organizację czasu, pokazując zespołowi, do których problemów należy przyporządkować więcej zasobów w celu osiągnięcia zadowalającego efektu w jak najkrótszym czasie.
 • Wprowadzenie Zasady Pareto w systemie reklamacyjnym lub kontroli jakości pozwala wyeliminować najczęstsze przyczyny skarg klientów i minimalizować straty.
 • Efekt pracy z metodą Pareta to Diagram Pareto – Lorenza. W prosty, graficzny sposób wizualizuje przyczyny problemów w przedsiębiorstwie i jest narzędziem do wprowadzenia transformujących zmian.

 

Zasada 80/20 w diecie

Co ciekawe dietetycy również stosują metodę Pareta do układania zbilansowanej diety, a ten model żywienia można uznać za optymalny dla zdrowia. Dieta z zasadą 80/20 w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie, czy efekty widoczne na wadze. Jej fundament to bowiem racjonalne podejście do zbilansowanych posiłków oraz zdrowe żywienie na co dzień. Zasada ta opiera się na założeniu, że 80 proc. wszystkiego, co jemy to produkty zdrowe i nieprzetworzone. Natomiast 20 proc. jedzenia ma na celu zaspokoić przyjemności (słodycze, desery, słone przekąski).  Należy jednak pamiętać, że w zapotrzebowanie energetyczne trzeba wliczyć zarówno 80 proc. bazowego, zdrowego jedzenia, jak i 20 proc. produktów, które mają zaspokoić zachcianki. Jeżeli Twoje zapotrzebowanie to 2 000 kcal, około 400 z nich możesz przeznaczyć na zjedzenie ciasta, lodów czy chipsów bez wyrzutów sumienia. Zwykle to one dają co najmniej 80 proc. całej przyjemności z jedzenia! Na szczęście organizm jest w stanie zbalansować taką ilość mniej zdrowych pokarmów, jeśli większość diety stanowią warzywa, owoce, zboża, błonnik i pełnowartościowe białko.

 

Zasada Pareta na odwrót

Które z zachowań i działań, które rodzi najwięcej przeszkód i utrudnia Ci osiąganie celów? Jakie konkretne działania możesz wykluczyć, to przez nie bowiem niepotrzebnie tracisz czas i energię?

Aby dobrze wykorzystać Zasadę Pareta w swoim życiu, warto przyjrzeć się własnym aktywnościom również z innej perspektywy i znaleźć odwrotną zależność. Chodzi o znalezienie 20 proc. działań, generujących 80 proc. straty czasu, problemów i przeszkód, przez które nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału.

Warto przemyśleć, co z nimi zrobić. Istniejące możliwości to pominąć je, oddelegować, uprościć lub zautomatyzować. W ten sposób zasadę Pareto będzie pracować podwójnie: 20/80 i 80/20.

 

Pareto – zasada jednorazowa? Krytyka Pareto

Ile razy można zastosować metodę Pareto dla tego samego procesu? Dlaczego by nie zastosować zasady Pareto od zasady Pareto? W ten sposób powstaje kalkulacja, że gdyby przyjąć zasadę 80/20 do dwudziestu kluczowych procent i powtórzyć ten proces kilka razy, to doszlibyśmy do momentu, w którym niespełna 1 proc. działań dawałoby 51 proc. wyników. W praktyce jednak rzadko można podejść do tego w ten sposób, a wiele zależy od pułapu, z którego zaczyna się korzystanie z dźwigni. Drugi z argumentów krytyków zasady Pareta jest sztuczny podział. Chodzi o to, że proporcje zasady 80/20 w wielu przypadkach są nieprecyzyjne lub zupełnie nieprawdziwe. W zasadzie Pareto nie chodzi jednak o dokładne podanie ilości w procentach, tylko o wyznaczenie pewnego kierunku. Ogólna zasada przedstawia brak równowagi, a dzięki wskazaniu na punkty, w których występuje, można wiele naprawić i podnieść efektywność.

Zasadę 80/20 możesz stosować na wiele sposobów, np. jako narzędzie do planowania długoterminowego. Możesz ją wykorzystywać też do planowania swojego dnia i lepszego wykorzystania czasu. Zasada Pareto pomaga wyodrębnić najważniejsze 20 proc. działań i podnieść produktywność na wyższy poziom.

 

Osiągaj mistrzostwo w każdej dziedzinie!

Zasada Pareta pomaga wykorzystać lepiej potencjał i osiągnąć mistrzostwo w każdej dziedzinie. Jeżeli chcesz być lepszy w tym, co robisz naucz się sięgać po mistrzowskie rezultaty z materiałów dostępnych na naszej stronie. Znajdziesz sposoby jak budować pewność siebie i nieograniczoną motywację, trenując koncentrację i radzenie sobie w stresujących sytuacjach. Poznaj program Mistrzowskiej Siódemki i realizuj swoje marzenia!

E-book JAK WYCHOWAĆ (w sobie) MISTRZA

 

Tygodniowe Wczasy z Wolnością Finansową

Jeśli pragniesz pracować mniej, zarabiać więcej i mieć czas dla siebie i bliskich spełnij marzenie i dołącz do najbliższej edycji szkolenia Wczasy z Wolnością Finansową. Wyjątkowy program został stworzony dla tych, którzy chcą osiągnąć wolność w finansach i efektywnie wykorzystywać swój czas na rozwój osobisty.

Jesteś managerem, szefem lub dyrektorem firmy, prowadzisz własną działalność gospodarczą lub dopiero planujesz otworzyć własną firmę? A może jesteś aktywny zawodowo na rynku medycznym, pracujesz jako lekarz, stomatolog, prowadzisz własny gabinet i chcesz mieć więcej czasu dla siebie, ale nie za cenę niższego przychodu? Wczasy z Wolnością Finansową przyciągają m.in. managerów, lekarzy, prawników oraz osoby, które stanęły przed wyzwaniem pracoholizmu we własnej firmie, pragnące wolności finansowej i wyniesienia życia oraz firmy na wyższy poziom. Daj sobie jeden tydzień i zyskaj długofalowe korzyści, które zmieniają całą przyszłość!

Wczasy z Wolnością Finansową