mp-close
mss-mapa

Jak osiągnąć sukces? Zasady i sprawdzone strategie!

Jak odnieść sukces w życiu osobistym i zawodowym? To pytanie zadaje sobie prawdopodobnie każdy, kto dąży do rozwoju. Jak osiągnąć sukces w biznesie? Jaka jest droga do dużych pieniędzy? Niemal wszyscy chcą poznać strategie, które napędzają ludzi sukcesu. Czy jesteś gotowy zapłacić za sukces adekwatną cenę?

 

Jak osiągnąć sukces w życiu

Sukces w życiu może osiągnąć każdy, trzeba tylko myśleć pozytywnie, wytrwale realizować swoje cele, wierzyć w siebie i absolutnie nigdy się nie poddawać. Na takich poradach bazuje większość treści o tematyce „jak osiągnąć sukces”. Droga do sukcesu to popularny temat w wielu poradnikach bazujących na wybitnych osiągnięciach w dziedzinie sportu, biznesu czy rozwoju osobistego. Jak osiągnąć sukces w młodym wieku, pokazują sportowcy, których podziwiamy na boiskach piłkarskich czy kortach tenisowych. Napisano na ten temat mnóstwo artykułów i książek, w których przeczytamy o strategiach w dochodzeniu do mistrzostwa. Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem poradników, a w Internecie jest co najmniej milion złotych zasad. Wybierzmy te, które są najbardziej uniwersalne i łatwo zastosować je w praktyce.

 

Przepisy na sukcesy w życiu

Słyszeliśmy już wiele razy, że do osiągnięcia sukcesu trzeba wierzyć w siebie i nigdy się nie poddawać. To oczywiście ważne, ale niestety, nie przyniosłoby wymarzonego zwycięstwa, gdyby nie przemyślane strategie i podjęcie konkretnych działań. Powierzchowne rady doskonale brzmią, jednak dla każdego oznaczają coś zupełnie innego. Czy istnieje jeden magiczny sposób na osiągnięcie sukcesu? Gdyby tak było, wszystkie książki z poradami, jak odnieść sukces, zawierałyby tę samą treść. Pewnie chciałbyś znać prosty przepis na sukces i przyswoić sobie trzy proste kroki do wykonania w drodze po zwycięstwo. Nie oszukujmy się – prawda jest taka, że musisz się wiele natrudzić, ciężko pracować, a dodatkowo czeka Cię wiele wyrzeczeń i być może dla sukcesu będziesz musiał z czegoś zrezygnować. Ludzie sukcesu w drodze na szczyt niekiedy gubią swoich partnerów, rozpadają się ich związki, nie wytrzymują relacje rodzinne czy przyjaźnie. Jesteś przygotowany na poświęcenia? Wybierz przepis na sukces, który wydaje się dla Ciebie najlepszy pod kątem własnych priorytetów, potencjałów i predyspozycji.

 

Zasada pierwsza – zdefiniuj sukces

Uniwersalna definicja sukcesu wskazuje na działanie na najwyższym poziomie możliwości jednostki w kierunku spełnienia marzeń i pragnień przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy wszystkimi płaszczyznami życia. Ludzie zazwyczaj utożsamiają sukces z bogactwem, no bo jak osiągnąć sukces i nie mieć pieniędzy? Drugim wyznacznikiem sukcesu jest pozycja społeczna, zajmowanie eksponowanego stanowiska, zdobycie profesji, która zyskuje zaufanie społeczne, a trzecim szczęście. Bogaty, sławny i szczęśliwy człowiek to człowiek sukcesu. Dla jednych będzie to więc miliarder, rekin biznesu, dla którego zarobienie kolejnego miliona to tylko kwestia czasu. Za człowieka sukcesu uważa się prezesa dużej spółki lub właściciela firmy, znanego polityka, który aspiruje do fotela ministra, premiera lub prezydenta. W definicji sukcesu mieści się także szczęśliwe życie z rodziną, cieszenie się dobrym zdrowiem, poczuciem zadowolenia i satysfakcji z życia. Jeden przepis na sukces nie istnieje i każdy może go szukać na własną rękę, realizując obrane przez siebie cele.

Zastanów się, proszę, po czym poznasz, że osiągnąłeś/osiągnęłaś sukces. Droga do sukcesu jest ważna, ale pomyśl, dlaczego zdobycie sukcesu jest dla Ciebie tak istotne.

 

Zasada druga – poduszka finansowa

Bezpieczeństwo finansowe na drogę do sukcesu daje komfort spokojnego, przemyślanego działania. Poduszka finansowa to zapas gotówki, który pozwala przetrwać bez dochodu przez kilka miesięcy. Na drodze do sukcesu mogą zdarzyć się okresy, gdy nie będziesz zarabiać. Dzięki odłożonej kwocie pieniędzy przetrwasz dwa, trzy lub sześć miesięcy, rok, a może dłużej bez presji. Im wyższe koszty życia ponosisz, wyższe rachunki płacisz za mieszkanie, samochód, utrzymanie i wykształcenie, tym większy zapas gotówki powinieneś zgromadzić.

Rozwiązaniem może być przeniesienie się w miejsce, gdzie koszty utrzymania są niskie w porównaniu do dochodów, które teraz osiągasz. Zredukowanie wydatków, zrezygnowanie np. z drogiej umowy leasingowej, niewykorzystywanych abonamentów, stałych opłat, które nie są konieczne to także sposób na oszczędzanie i odłożenie pieniędzy. Dzięki poduszce finansowej nie będziesz musiał podejmować nieprzemyślanych działań, by zdobyć zabezpieczenie finansowe na podstawowe potrzeby. Pójdziesz przed siebie bez względu na to, czy prowadzisz własny biznes, czy pracujesz na etacie lub realizujesz zakontraktowane projekty.

Poduszka finansowa to kapitał, który inwestujesz w siebie. Za odłożone pieniądze kupujesz sobie czas, spokój i komfort. Wykorzystaj to na naukę i rozwój swoich kompetencji oraz stworzenie strategii, jak osiągnąć sukces.

 

Zasada trzecia – myśl jak ludzie sukcesu

Energia podąża za uwagą, a od tego, o czym myślisz i na czym koncentrujesz swoje myśli, zależy nie tylko to, jak się czujesz, ale również to, co osiągasz w życiu. To prawda, że wielkie umysły rozmawiają o pomysłach, snują śmiałe plany i zarażają innych swoimi koncepcjami, tak m.in. pozyskują partnerów do nowego biznesu. „Średniacy” prowadzą dyskusje o dawnych i bieżących wydarzeniach, rzadko wybiegając myślami w przyszłość. Małe umysły rozmawiają o ludziach, relacjach, zależnościach i ludzkich słabościach.

Zastanów się, kiedy ostatnio prowadziłeś rozmowę na temat pomysłów i idei zmieniających świat na lepsze? W drodze na szczyt myśl, jak wielkie umysły i otaczaj się ludźmi, którzy lubią snuć dalekosiężne plany i o tym dyskutować.

 

Zasada czwarta – przejmij kontrolę

Jeżeli utknąłeś we wzorcach ofiary to poważna przeszkoda w drodze do osiągnięcia sukcesu. Nie ma innego wyjścia, jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Przejęcie kontroli nad zarządzaniem czasem, finansami, relacjami, edukacją, zdrowiem, dietą czy sposobem spędzania wolnego czasu może oznaczać ogromną zmianę w Twoim życiu. Przede wszystkim wymaga poznania wielu mechanizmów, jak np. zarządzanie pieniędzmi czy przejęcia spraw zdrowia i odżywiania we własne ręce. Wykaż inicjatywę i podejmij decyzję, że od tej chwili Twoje życie jest naprawdę Twoje i zależy wyłącznie od Ciebie. Na początek przyznaj sam przed sobą, że miejsce, w którym jesteś, to wynik Twoich wyborów i podjętych decyzji. Być może korzystałeś ze złych doradców, którzy nie dbali o własny interes, a Ty myślałeś, że jest inaczej. Przełknij gorzką pigułkę, przebolej to, otrząśnij się z frustracji, wyjdź z pozycji ofiary i przejmij kontrolę nad swoim życiem. Chcesz iść po sukces? Ruszaj do przodu!

Nie bądź ofiarą okoliczności i weź odpowiedzialność za swoje życie. Przejmij inicjatywę i podejmij decyzję: od tej chwili całe Twoje życie zależy wyłącznie od Ciebie.

 

Zasada piąta – koncentruj się na drodze do sukcesu

Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym? Koncentracja na drodze do celu, a nie na samym celu pozwala zauważać drobne sukcesy, cieszyć się nimi i motywować się w pracy. Większość ludzi odczuwa zadowolenie, gdy osiągną 100 proc. celu. Jeśli nie uda się zgarnąć całej puli, odczuwają porażkę. Tymczasem 80 proc. celu to jest już bardzo dużo, nie mówiąc o połowie czy kilkunastu procentach. Odpowiadając na pytanie, jak osiągnąć sukces zasada skupiania się na drodze do celu zwiększa Twoje szanse na zwycięstwo. Musisz wiedzieć nie tylko, gdzie chcesz dojść, ale i jak tam trafić. Weź, proszę pod uwagę, że im bardziej odległy cel, tym większe ryzyko, że przy pierwszym czy drugim niepowodzeniu zabraknie Ci wiary w siebie i odpuścisz. Z tego powodu tak ważne jest cieszenie się z każdego kroku naprzód na drodze do sukcesu i budowania własnego dobrostanu. Droga do celu często daje dużo więcej korzyści, niż nam się wydaje! Zwykle, aby coś osiągnąć, musimy zdobyć nowe umiejętności i nabyć doświadczenia. Po drodze wszystko pracuje na Twoją korzyść i procentuje, bo choć pragniesz osiągnąć cel, to możesz wykorzystać każdą nabytą umiejętność podczas realizacji kolejnych zadań.

 

Zasada 80/20 w biznesie i życiu prywatnym

Zasada, którą nazywamy metodą Pareto, zakłada, że w wielu przypadkach zaledwie 20 proc. nakładów pracy i wysiłku odpowiada za 80 proc. sukcesów. Innymi słowy, niewielki procent aktywności, może dać duży efekt, a pozostałe starania przynoszą mierne rezultaty. Weź pod uwagę zasadę Pareto, gdy tworzysz plan i ustalasz swoje priorytety. Najlepszy czas o największej efektywności przeznacz na te inicjatywy, z których istnieje szansa na uzyskanie jak najwięcej korzyści. Znajomość zasady Pareto przydaje się codziennie w życiu prywatnym i biznesie. Jeżeli rano pracujesz najbardziej wydajnie, poświęć ten czas na kluczowe projekty, zamiast tracić najcenniejsze potencjały na 80 proc. innych, mniej ważnych spraw.

 

Zasada siódma – wyciągaj wnioski z porażek

Bierz lekcje z niepowodzeń, analizuj porażki, zapamiętaj błędy i staraj się ich więcej nie popełniać. Czerp naukę z sukcesów i zapamiętaj, co zdecydowało o Twoim zwycięstwie. Zadawaj sobie pytania: Jak to zrobiłem? Co było istotne w osiągnięciu celu? Co mi pomogło? Odpowiedzi wykorzystaj w strategii działania przy zdobywaniu kolejnych szczebli drabiny do osiągnięcia sukcesu. Wróćmy jeszcze na chwilę do błędów. Jeżeli nie popełniasz błędów, znaczy to, że za słabo przesz do przodu, zbyt mało robisz i nie podejmujesz ryzyka. Popełnianie błędów to normalna sprawa. Znacznie gorzej wychodzisz na trwaniu przy tym błędzie albo na popełnianiu kolejny raz tego sam błędu i niewyciąganiu z niego żadnych wniosków.

 

Zasada ósma – metoda drobnych kroków

Sukces to suma małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu. Kamienie milowe w rozwoju zdarzają się rzadziej. Skokiem w dążeniu do osiągnięcia sukcesu jest udział w szkoleniach, warsztatach lub indywidualnej konsultacji z mentorem. Równie ważne na drodze do sukcesu są codzienne nawyki. Z tego powodu, zamiast rozmyślać i rozważać, jak osiągnąć sukces, wyrób sobie rutynę w robieniu małych rzeczy, które przybliżają Cię do realizacji marzeń. Z sumy małych kroków składa się droga do sukcesu. A na koniec każdego dnia zapytaj sam siebie: co dziś zrobiłem, aby być bliżej wyznaczonego celu?