mp-close
mss-mapa

Stany lękowe na co dzień towarzyszą ogromnej części społeczeństwa. Wielu tych, którzy zmagają się z lękami, stosuje domowe sposoby na stany lękowe, próbując poradzić sobie bez pomocy specjalisty. Tymczasem stany lękowe to zaburzenia emocjonalne, których nie wolno lekceważyć. Gdy nasilają się, mogą być objawem depresji lękowej. Gdzie szukać pomocy? Jak sobie z nimi radzić samodzielnie? 

Skąd biorą się stany lękowe? 

Stany lękowe to zaburzenia emocjonalne, które powstają w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Warto zauważyć, że czynniki wewnętrzne mogą pochodzić z wyobraźni i nawet jeśli byłyby one całkowicie wymyślone i nierealne, kształtują stan psychiczny danej osoby, budując stany lękowe. Jak sobie radzić z poczuciem zagrożenia, jeśli odczuwanie lęku negatywnie wpływa na samopoczucie i nastrój przez dłuższy czas? Istnieje realne zagrożenie, że długotrwały strach może przerodzić się w depresję lękową. Takie stany mogą powstawać w reakcji na bezpośrednie niebezpieczeństwo, a lękowi mogą towarzyszyć objawy somatyczne i wegetatywne. 

Przyczyny stanów lękowych: 

  • długotrwałe napięcie emocjonalne spowodowane stresem w pracy, konfliktami rodzinnymi, poważną chorobą, śmiercią bliskiej osoby; 
  • traumatyczne doświadczenia np. uczestniczenie w wypadku samochodowym, bycie ofiarą przemocy, napadu, gwałtu  albo przeżycia wojenne;
  • skłonności dziedziczne (obciążenia genetyczne) do pojawiania się stanów lękowych;
  • choroby somatyczne – stany lękowe mogą być objawem chorób somatycznych, np. chorób serca, cukrzycy czy astmy;
  • nadużywanie substancji psychoaktywnych – np. alkoholu, narkotyków, leków nasennych. 

Stany lękowe: jak leczyć?

Jak leczyć stany lękowe? Nasilone stany lękowe mogą prowadzić do depresji lękowej, która jest ciężkim zaburzeniem afektywnym. Pacjenci nieustannie odczuwają poczucie zagrożenia, silne napięcie i pobudzenie psychoruchowe. Taki stan psychiczny może prowadzić do myśli samobójczych. Depresja lękowa jest szczególną postacią choroby afektywnej. Dominuje w niej przeżywanie stanów lękowych w wymiarze psychicznym, somatycznym i behawioralnym. Pacjenci cierpiący na depresję agitowaną żyją w ciągłym poczuciu zagrożenia. 

Jak leczyć stany lękowe? Terapia depresji lękowej ma charakter przede wszystkim farmakologiczny. Gdy do specjalisty zgłosi się pacjent, który ma stany lękowe, pytanie jak leczyć i co jeszcze włączyć do zaleceń terapeutycznych oprócz podania odpowiednich leków, jest zawsze zasadne. Każdy przypadek jest inny i lekarz dobiera odpowiednie sposoby leczenia zależnie od potrzeb pacjenta. 

Jak wyjść z zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe – jak sobie z nimi radzić? W niektórych przypadkach stany lękowe mogą być trudne do przezwyciężenia samodzielnie, jednak istnieje kilka skutecznych metod, które mogą pomóc chronić się przed stanami lękowymi. Techniki relaksacyjne pomagają uwolnić się od napięcia powodowanego przez długotrwały stres np. w pracy. Stawiaj na regularne korzystanie z technik relaksacyjnych takich, jak głębokie oddychanie i medytacja, a zobaczysz, że ich stosowanie może pomóc obniżyć poziom stresu i napięcia. 

Jak wyjść z zaburzeń lękowych samodzielnie? Jak radzić sobie ze stanami lękowymi? Staraj się zdystansować do bieżących problemów w pracy lub w życiu prywatnym. Badania wykazały, że medytacja może pozytywnie wpłynąć na obszar mózgu, który kontroluje stres. 

Medytacja jest m.in. skuteczną techniką relaksacyjną, która pozwala na oczyszczenie umysłu, pozbycie się codziennego napięcia psychicznego i wejście w stan całkowitego wyciszenia i rozluźnienia. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zidentyfikować źródło pojawiających się napadów lęku. Zrozumienie przyczyn nerwicy jest bardzo ważne w procesie leczenia. Terapeuci zawsze starają się znaleźć źródło pojawiającego się stresu, ponieważ zrozumienie przyczyn napięcia może pomóc w radzeniu sobie z sytuacją, gdy pojawiają się stany lękowe. 

Domowe sposoby na stany lękowe

Jak jeszcze radzić sobie ze stanami lękowymi? Jeśli chodzi o domowe sposoby na stany lękowe, warto wybrać takie metody, które mogą pomóc dzięki samodzielnej pracy nad sobą. Przede wszystkim aktywny tryb życia, regularna aktywność fizyczna, bieganie, joga i qi gong może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne. W domu warto rozpocząć dzień od 5 rytuałów tybetańskich, które mają pomóc rozproszyć negatywne myśli. To krótka codzienna aktywność fizyczna, która bazuje na jodze połączonej z medytacją. Te rytuały są łatwe do wykonania i można je praktykować w domu np. na macie do ćwiczeń. Unikaj substancji uzależniających: nikotyny, alkoholu i kofeiny oraz staraj się prowadzić zdrowy styl życia. Co brać na stany lękowe? Do domowych sposobów na nerwy możesz włączyć naturalne produkty takie jak zioła (melisa, waleriana, rumianek), witaminę B6 i aromaterapię. 

Co jeszcze pomaga na stany lękowe? Olejki eteryczne mogą pomóc w walce ze stresem i napięciem, szczególnie te, które działają uspokajająco, np. lawenda. Olejek lawendowy działa kojąco na nerwy, łagodzi napięcie i stres. Podobne działanie wykazuje olejek z szałwii muszkatołowej. Aromaterapia może być dodatkiem do progresywnej relaksacji mięśni, oddychania w rytmie 4–7–8 i wielu innych technik relaksacyjnych, których warto się nauczyć i stosować w domowym zaciszu. 

Co pomaga na stany lękowe? Progresywna relaksacja mięśni 

Progresywna relaksacja mięśni to technika relaksacyjna, którą można wykonać w domu w pozycji leżącej. Relaksacja progresywna polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Pozwala szybko się odprężyć i może okazać się pomocna, gdy czujesz, że dopadają Cię lęki. 

Podczas progresywnej relaksacji mięśni, zaczynając od stóp, napinaj i rozluźniaj kolejno poszczególne grupy mięśniowe w całym ciele. Wdychając powietrze, napinaj dany mięsień i utrzymuj go w takim stanie przez ok. 5 sekund, a następnie wraz z wydechem rozluźnij. Ćwiczenia powtarzaj dla każdej grupy mięśniowej, aż poczujesz się całkowicie odprężony. 

 

Co pomaga na stany lękowe

Live Life Now – najbardziej inspirujący event w Polsce! 

FAQ Najczęściej zadawane pytania o stany lękowe 

  • Co to są stany lękowe?

Zaburzenia lękowe są rodzajem zaburzeń depresyjnych. Ujawniają się zazwyczaj bez powodu w sytuacjach, które normalnie nie wywołują lęku. Dolegliwości lękowe zazwyczaj lokalizują się w nadbrzuszu lub klatce piersiowej. Osoba chora staje się nadpobudliwa i często cierpi na bezsenność.

  1.  Jak objawiają się stany lękowe? 

Objawy stanów lękowych to uczucie napięcia i niepokoju, które nieustannie towarzyszy osobie chorej. 

  • Skąd biorą się stany lękowe?

Stany lękowe często mają swoje źródło w problemach, które powstały na różnych etapach życia. Mogą to być traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa, trudności w okresie dojrzewania lub problemy pojawiające się w dorosłym życiu. 

  • Jak radzić sobie ze stanami lękowymi? 

Jeśli chodzi o domowe sposoby na stany lękowe, warto przede wszystkim wybrać aktywny tryb życia, regularną aktywność fizyczna, bieganie i relaksację, które mogą pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne.