mp-close
mss-mapa

Często jestem pytany przez ambitnych ludzi, jaki biznes teraz się opłaca i w jakiej branży sugerowałbym rozpocząć działalność gospodarczą.

Bardziej jestem zwolennikiem dobierania pracy do rdzennych cech osobowości (nie na odwrót), ale jedną poradę dla tych osób mam. I wydaje mi się ona jedyną sensowną.

Otóż spoglądaj w przyszłość i zadaj sobie pytanie, jakiej usługi będzie oczekiwał Twój Klient za rok, czy nawet za 5 lat – bo tyle potrwać może rozpowszechnienie wiedzy o Twojej marce!

Przykład 1: W 2009 roku stworzyłem STAGEMAN. W Polsce nie było jeszcze animacji czasu wolnego w turystyce z prawdziwego zdarzenia. Analizowałem jednak trendy (bogacenie się społeczeństwa, rozszczelnianie więzi rodzinnych, wzrosty w turystyce all-inclusive) i… tworzyłem usługę, która za kilka lat miał być już standardem polskiej branży turystycznej.

Przykład 2: W 2016 roku tworzyłem program Akademii Trenerów Mentalnych. Na projektowanej stronie internetowej poprosiłem umieścić slogan “zawód przyszłości”. Widziałem bowiem trendy (wzrost liczby osób z depresją, kryzys zaufania do polskiej psychoterapii, coraz wyższe budżety na sport amatorski) i… tworzyłem miejsce, które daje nowe zawód. Okazuje się, że już jest to zawód… teraźniejszości (popyt jest gigantyczny).

Przykład 3: W 2017 roku zacząłem skupować taniutkie mieszkania w Albanii, z widokiem na Morze Jońskie. Najtańsze kosztowało… 8 000 EUR!!! Kiedy inni pukali się w czoło, ja znów – analizowałem trendy (wzrosty cen mieszkań sprzed lat w Chorwacji czy Bułgarii, aspiracje unijne społeczeństw, migracje pieniędzy inwestorskich) i… kupowałem nie po to, żeby zarobić “tu i teraz” na turyście. Kupowałem, żeby sprzedać za 300% ceny po paru latach. I pomimo kryzysu, na większości mieszkań mam już tak zwanego dubla…

Spoglądaj więc w przyszłość tworząc biznes. Jeśli patrzysz na teraźniejszość (np. “zacznę szyć maseczki”) – będziesz konkurować ceną z liczną konkurencją. Jeśli zakorzeniasz się w przyszłości (np. “pizzeria zawsze się sprawdzi”), już na starcie masz przechlapane.

Patrz w przyszłość! Tam są przepisy na sukces!

Jakub B. Bączek
Trener Mentalny