mp-close
mss-mapa

Pozytywne myślenie to nawyk, którego można się nauczyć, jak nowego hobby. Stawiasz cel, działasz, korzystasz z doświadczenia innych lub szukasz własnych sposobów i wykształcasz w sobie nowe nawyki. Jeżeli chcesz nauczyć się pływać na desce czy grać w golfa, najpierw poznajesz zasady, potem trenujesz, korygujesz błędy i jesteś w tym coraz lepszy. Z czasem pozytywne myśli same przychodzą, jak starannie wypracowany swing przy uderzeniu piłki kijem na polu golfowym. Co pomaga w zdobyciu umiejętności? Oczywiście trening pozytywnego myślenia!

 

Myślenie pozytywne – co pomaga w nauce?

Na pierwszym miejscu listy porad, jak zmienić negatywne podejście na pozytywne myślenie, lokuje się zachęta, by rozpocząć dzień od czegoś, co nastraja optymistycznie. Nie brzmi to może zbyt przełomowo, ale przecież nie o to chodzi, by odkrywać Amerykę. Wystarczy, że poznasz siebie i znajdziesz swój sposób na pozytywny początek dnia. Dla każdego może to oznaczać coś zupełnie innego. Zwolennicy medytacji cenią poranną praktykę, jogini witają słońce, ogrodnicy podlewają i pielęgnują rośliny, a opiekunowie czworonożnych pupili udają się na poranny spacer.

Dla rodziców i pracujących w standardowym modelu ośmiogodzinnym poranki bywają trudne. W tym momencie dnia kumuluje się sporo obowiązków, panuje pośpiech i towarzyszy mu stres związany z niedoczasem. Możesz być ponad tym, jeśli wstaniesz 15 minut wcześniej i przeznaczysz te kilkanaście minut na coś, co naprawdę lubisz, co nastroi Cię pozytywnie i mieści się w ramach zdrowego stylu życia. Jeżeli uważasz, że rano nie ma szans na wprowadzenie nowych nawyków, znajdź inną porę w ciągu dnia i zarezerwuj ją na trening pozytywnego myślenia.

Stara, dobra rada mówi – nie narzekaj, choć trzeba przyznać, że jest ku temu sporo powodów: trudności w pracy, zbyt niskie zarobki, sytuacja polityczna, zła pogoda i problemy w związku – gdyby się temu przypatrzeć, zajmują większość myśli i codziennych rozmów. Bądźmy ze sobą szczerzy w rozpoznaniu tego, co nas ściąga niżej, zamiast unosić kilka centymetrów nad ziemią – szczerość to początek wyjścia z tzw. dołka. Z drugiej strony nie chodzi o hura optymizm, który nie jest najlepszym pomysłem na postawę życiową w perspektywie długofalowej. Szczerość ze sobą, racjonalne podejście, zorientowanie się w sytuacji, jakie są problemy i jednocześnie wiara, że mamy tę moc, by finalnie dać radę. Wszystko to można osiągnąć dzięki pozytywnym myślom.

 

Presja pozytywnego myślenia

Ze wszystkich stron jesteśmy otoczeni presją pozytywnego myślenia, niekiedy aż za bardzo, nie dając sobie przestrzeni na szczere wyrażanie emocji. Psychologia pozytywna nieumiejętnie stosowana u osób, które nie do końca rozumieją ten przekaz, oznacza wymuszanie na kimś pozytywnego nastawienia. Kiedy jest Ci źle, borykasz się z jakimś psychicznym obciążeniem, to trudno wzbudzić w sobie pozytywne myślenie. Zaczynamy niebezpiecznie zbliżać się do zjawiska, o którym mówi się coraz głośniej – toksyczna pozytywność. Kiedy jesteśmy szczelnie otoczeni presją pozytywnego myślenia, to zamiast myśleć pozytywnie dajemy się wpędzać w dołek z czarnymi myślami jeszcze skuteczniej. Rozprzestrzeniły się pewne mity, które warto przy tej okazji obalić: nie zawsze musimy się dobrze czuć i nie zawsze musimy się uśmiechać. Kluczem do spełnionego funkcjonowania jest równowaga, jakiś rodzaj balansu między tym, co cieszy, wzmacnia i optymistycznie nastraja do życia, a szczerym oglądem sytuacji i wyrażeniem zaniepokojenia, a nawet frustracji. Warto pozwolić sobie na zaakceptowanie tego, że czasem czujesz się źle, niekiedy jest gorzej i wtedy może naturalnie pojawić smutek, złość czy gniew. To stan tymczasowy, który minie szybciej, jeśli wprowadzisz pozytywne myślenie w rozumieniu higieny psychicznej:

 • Zacznij dzień w pozytywny sposób lub w ciągu dnia znajdź przestrzeń dla swoich pozytywnych myśli np. przy filiżance popołudniowej herbaty;
 • Szukaj optymistycznego punktu widzenia na negatywną sytuację, wszystko jest po coś, a z doświadczenia wyciągniesz dla siebie naukę na przyszłość;
 • Zadbaj o swoje otoczenie: sypialnię, miejsce do pracy, strefę wypoczynku – niech nastraja Cię pozytywnie motywującym cytatem, ulubionym kolorem, zapachem czy dźwiękiem;
 • Zatrzymaj się od czasu do czasu i rozejrzyj, a na pewno dostrzeżesz niuans, coś pozytywnego – przyjrzyj się, napawaj i zatrzymaj ten obraz w pamięci. Wiedz, że możesz w myślach do niego wrócić w każdej chwili;
 • Postaw na zdrowszy tryb życia, rezygnując z destrukcyjnych nawyków, jeżeli zdarza Ci się takie kultywować.

 

Trening pozytywnego myślenia

W ćwiczeniach podczas treningu pozytywnego myślenia istotne jest skupienie się na pozytywach tu i teraz. Świadomie odwracamy uwagę od aspektów negatywnych, a w rzeczywiście trudnych sytuacjach szukamy szansy na coś lepszego. Według Paula Ekmana – amerykańskiego psychologa i pioniera w dziedzinie badań nad emocjami oraz trenera emocjonalnego – istnieje 6 podstawowych emocji, powszechnie spotykanych we wszystkich kulturach:
6 podstawowych emocji wg Paula Ekmana:

 1. smutek,
 2. radość,
 3. strach,
 4. zaskoczenie,
 5. wstręt,
 6. złość.

To niewiele, jak na złożoność ludzkiej psychiki, ale czy potrafisz nazwać i adekwatnie wyrazić emocje, które przeżywasz w ciągu dnia oraz umiesz je zaakceptować? Czy masz do nich pełen dostęp? Pomocne w rozpoznawaniu emocji jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej. Ćwiczenia polegają na zauważeniu, rozważeniu i zapisaniu, kiedy odczuwa się takie emocje jak złość, czy strach oraz powiązanie ich z reakcjami zewnętrznymi (np. drżenie rąk, ból brzucha, napięcie mięśni czy szczękościsk). Możesz prowadzić dzienniczek emocji przez kilka tygodni, aż dojdziesz do mistrzostwa w rozpoznawaniu swoich odczuć. Człowiek w danej chwili może mieć tylko jedną myśl, choć z powodzeniem radzi sobie z wykonywaniem jednocześnie wielu czynności, np. gdy kieruje samochodem i dodatkowo prowadzi rozmowę z pasażerem. Jednak tylko jedna myśl zaprząta i dominuje emocje, dlatego zamykasz się na radość, gdy myślisz o czymś z lękiem, strachem czy wstrętem.

Co to jest inteligencja emocjonalna? Inteligencja emocjonalna nazywana też ilorazem emocjonalnym lub EQ to zdolność rozumienia, wykorzystywania i zarządzania własnymi emocjami w pozytywny sposób. Ćwiczenie inteligencji emocjonalnej pomaga w komunikacji, budowaniu relacji, empatii do innych oraz rozładowywaniu konfliktów.

 

Jak zacząć myśleć pozytywnie – ćwiczenia

Prof. Martin Seligman zapoczątkował ruch psychologii pozytywnej pod koniec lat 90. XX wieku, by przetransformować negatywny wydźwięk, z którym kojarzy się psychoterapię. Po wizycie u terapeuty i przeżywaniu jeszcze raz np. traum z dzieciństwa czy przyczyn kryzysu emocjonalnego (choć to element skutecznej terapii) samopoczucie spada i trudno pozbierać się psychicznie przez najbliższych kilka dni. Psychologia pozytywna bierze pod lupę przekonanie, że tradycyjna psychologia tak mocno skupia się na zaburzeniach psychicznych i aktywuje przeciwwagę w postaci badań nad aspektami, które czynią człowieka szczęśliwszym. W dziedzinie psychologii stworzonej przez Martina Seligmana – amerykańskiego psychologa, profesora University of Pennsylvania – warto poszukać konkretnych wskazówek i ćwiczeń do nauki pozytywnego myślenia.

 

Mocne strony wg psychologii pozytywnej

Psychologia pozytywna pomaga wyraźniej dostrzec uroki życia, a także mocne strony i potencjał człowieka, który warto rozwijać, by móc żyć w pełni dobrostanu. Ze świadomością posiadania mocnych atutów jest znacznie łatwiej myśleć pozytywnie o przyszłości i śmiało kreować ambitne plany. Terapia w psychologii pozytywnej polega m.in. na pytaniach o szczęście, wartości i wizję życia. Oczywiście, jeśli jesteśmy gotowi i tego naprawdę chcemy, zmiany nadejdą. Od czego zacząć samodzielnie ćwiczenia? Odpowiedz sobie na pytanie, czym dla Ciebie jest radość? Następnie w skali od 1 do 10 określ, jak obecnie oceniasz satysfakcję z życia i co to dla Ciebie znaczy. Przyjrzyj się temu, co już masz, a co chcesz zmienić lub zaprosić do życia na poziomie osobistym, relacyjnym i środowiskowym. Kolejne pytania, nad którymi warto się skupić, to:

 • Czego potrzebuję?
 • Za czym tęsknię?
 • Co potrafię?
 • Co już mam?

 

Psychologia pozytywna to znakomite narzędzie liderów, którzy pomagają odnaleźć się w świecie, gdzie wypalenie zawodowe i depresja zbierają coraz większe żniwo. Ludzie potrzebują mądrych i „ludzkich” autorytetów, które potrafią pomóc im odnaleźć siebie i to, co nadaje ich życiu sens. Jeżeli szukasz liderów, którzy pomogą Ci w nauce transformującego, pozytywnego myślenia i znalezieniu Twoich mocnych stron, zobacz, co proponuje nasza akademia m.in. przedsiębiorcom, rodzicom, handlowcom i nauczycielom.

 

Pozytywne myśli – przykłady

Czy przyglądasz się czasem z boku, z pozycji obserwatora, co komunikujesz światu? Co pokazujesz zarówno sobie, jak i innym? A co chowasz w sobie i nie pozwalasz, by wydostało się na zewnątrz? Warto przyjrzeć się tzw. cieniom, czyli ciemnym stronom, które chowamy lub blokujemy. Pozytywne myślenie to także ćwiczenia werbalne, a konkretnie zdania, które wypuścisz w przestrzeń, zostają w niej i zaczną wpływać na kształt osobowości. Jest takie powiedzenie, że rura nadaje kształt wodzie. Dlaczego więc nie nadać kształtu myślom? Oto kilka propozycji pozytywnych myśli; skorzystaj z przykładów lub stwórz własne:

Pozytywne myślenie – ćwiczenia werbalne:

● Jestem wdzięczny za to, kim jestem.
● Na każdy problem, który mnie dotyczy, mogę znaleźć rozwiązanie.
● Nie jestem sam.
● Każdego dnia rozwijam się i uczę czegoś nowego.

 

Techniki pozytywnego myślenia

Siła pozytywnego myślenia polega na przyciąganiu pozytywnych doświadczeń oraz ludzi, którzy myślą podobnie. Nawet gdy spotykamy kogoś, kto myśli negatywnie, jego pesymizm nie znajduje punktów zaczepienia i dlatego nie wpływa na pozytywnie nastawione osobowości. Jak zacząć pozytywnie myśleć? Warto wykorzystać techniki pozytywnego myślenia, takie jak praktykowanie wdzięczności, prowadzenie dziennika wdzięczności i przede wszystkim zaprzyjaźnić się z osobami nastawionymi pozytywnie do życia. Odczuwaj wdzięczność i naucz się ją wyrażać jak najczęściej. Pielęgnuj bliskie relacje, czy to przyjacielskie, czy rodzinne – szczęście zależy od pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Traktuj swoje ciało z czułością, wypoczywaj, ćwicz i przede wszystkim uśmiechaj się do świata. Książka Joga śmiechu pozwoli zaoszczędzić wielu lat poszukiwań, które autorzy poświęcili na wypracowanie umiejętności cieszenia się życiem.

Pozytywne myślenie jest jak magnes. Patrząc z perspektywy odkryć fizyki kwantowej, codziennie stwarzamy swoją rzeczywistość za pomocą myśli, emocji, pragnień, przekonań, wyobrażeń i oczekiwań, a pozytywne myślenie ma wielką moc i pomaga w realizowaniu życiowych celów.

 

Jak zacząć pozytywnie myśleć w kilku krokach:

 • Wdzięczność – naucz się wyrażać wdzięczność i dziękuj tym wszystkim, którzy naprawdę ci pomagają;
 • Dobroć – praktykuj bycie dobrym w codzienności, bądź uczynny bezinteresownie, ustępuj miejsca starszym;
 • Przyjemność – celebruj życie i sprawiaj sobie przyjemności;
 • Uważność – zatrzymaj się od czasu do czasu i zauważaj pozytywne aspekty. Dobre momenty zachowuj w pamięci, niech tworzą pozytywne wspomnienia, do których chce się wracać;
 • Przebaczenie – nie chowaj urazy, przebaczania można i warto się nauczyć, bo dzięki tej umiejętności łatwiej się żyje.
 • Relacje – otaczaj się pozytywnymi ludźmi, pielęgnuj relacje przyjacielskie i rodzinne, staraj się czerpać radość ze spotkania;
 • Zadowolenie – ciesz się sobą, traktuj swoje ciało z czułością, wypoczywaj, dbaj o wygląd i kondycję fizyczną, uśmiechaj się i bądź wdzięczny za to, jakie możliwości dają zmysły;

 

Pozytywny rozwój – książki i szkolenia

Psychologia pozytywna uczy, jak zacząć pozytywnie myśleć o sobie, dostrzegać i wykorzystać swoje atuty do budowania dobrostanu. Szczęście, radość, dobrostan, autonomia, samoregulacja, optymizm, kreatywność, sens życia, talent, dostrzeganie i rozwijanie swoich mocnych stron, wdzięczność i wiele innych – to aspekty, które psychologia pozytywna zaczęła zgłębiać.

Dzieła Arystotelesa, jednego z trzech najbardziej znanych filozofów starożytnej Grecji obok Sokratesa i Platona, które nie były do tej pory badane naukowo pod kątem wiedzy psychologicznej, stały się źródłami do zbudowania założeń psychologii pozytywnej. Nadanie charakteru badawczego tym zagadnieniom sprawiło, że Seligman stał się głównym twórcą całego nurtu, zwanego dziś psychologią pozytywną.

Techniki pozytywnego myślenia są podstawą do budowania programów terapeutycznych pomagającym w wychodzeniu z kryzysu emocjonalnego. Możesz je wykorzystać w samodzielnej pracy, wdrażając pozytywne nawyki do codziennego życia i praktykując pozytywne myślenie. Na pewno warto sięgnąć do książek, które na ten temat powstały np. 25 MINIEMERYTUR i wiele innych pozycji wydawniczych, dostępnych na rynku.

Potężnym zastrzykiem motywacji do praktykowania pozytywnego myślenia będzie udział w szkoleniu: Marzenia się spełnia, na którym dowiesz się m.in., jak zarządzać swoją efektywnością, żeby realizować cele, ale być jednocześnie szczęśliwym. Nauczysz się także, jak połączyć skuteczność wynikającą z pasji i dobre relacje z ludźmi oraz samym sobą. Spotkanie jest doskonałą okazją, aby odkryć, dlaczego marzenia się nie spełniają, ale marzenia się spełnia i jak to zrobić!

 

5 złotych rad, jak praktykować pozytywne myślenie

Zamiast walczyć z wiatrakami, przejmować się każdą sensacją, tłumaczyć się przed kimś, kto wyznaje inne wartości, możesz wykorzystać swoją energię na coś zupełnie innego. Spójrz na sytuację z innej strony, znajdź pozytywne strony wydarzenia, gdy inni widzą same zagrożenia. Nie podążaj za tokiem myślenia osób, których postrzeganie zachodzących zjawisk nie ma cech pozytywnych. Zrobienie czegoś w inny sposób, porozmawianie z kimś innym, kto ma optymistyczne spojrzenie, przyniesie zupełnie inne rezultaty.

 

Na podsumowanie 5 uniwersalnych rad, które można zacząć praktykować od razu, w każdym miejscu i na każdym etapie życia:

 • Nie przejmuj się rzeczami, na które nie masz wpływu!
 • Poznawaj siebie i rozwijaj swoje mocne strony!
 • Naucz się rozpoznawać swoje emocje i bierz za nie odpowiedzialność!
 • Zatroszcz się o swoje zdrowie!
 • Pielęgnuj relacje z ludźmi, na których Ci naprawdę zależy!

 

Podsumowanie – moc pozytywnego myślenia w praktyce

Daniel Gilbert, amerykański psycholog, propagator psychologii pozytywnej, podczas wykładu z nauki o szczęściu zaszokował wszystkich, gdy poprosił uczestników o wyobrażenie sobie dwóch wariantów dalszego życia i wybranie jednego z nich:

 • Wygrywacie na loterii sporą sumę pieniędzy;
 • Dochodzi do wypadku i jesteście całkowicie sparaliżowani;

Badania przeprowadzone wśród ludzi, którzy znaleźli się w pierwszej i drugiej sytuacji rok wcześniej, pokazały, że poziom szczęścia w obu grupach był dokładnie taki sam! Sytuacja obiektywnie dająca więcej szczęścia niczego nie gwarantuje. Każdy z nas ma psychologiczny układ odpornościowy, który pozwala nam szczęście produkować z dostępnych zasobów. Syntetyzujmy szczęście – radzi prof. Gilbert.