mp-close
mss-mapa

Jak znaleźć cel w życiu? Poznaj pytania, które pomogą Ci go odkryć!

Istnieją dwie drogi przejścia przez życie: świadome dążenie do celu i nieświadoma egzystencja bez zadawania trudnych pytań, np. jak znaleźć cel w życiu, czy jak odnaleźć sens życia. Do każdego przychodzi okres z trudnymi pytaniami o sens życia, ale nie wszyscy to zauważają, a warto poszukać prawdziwych, szczerych odpowiedzi płynących z nas samych. Możesz nie zawracać sobie głowy trudnymi pytaniami, kierować się cudzymi celami i je realizować, ale czy w ten sposób zadbasz o swój dobrostan?

 

Nie mam celu w życiu – uczucie pustki

Bez znalezienia odpowiedzi na pytania o sens życia wcześniej czy później pojawia się pustka. Kiedy u statystycznego Polaka zaczyna doskwierać to niepokojące uczucie? Zazwyczaj wtedy, gdy ma już mieszkanie, samochód, związek, rodzinę i stabilną pracę. Niby wszystko, czego pragnął, już osiągnął, ale w sercu czuje się pewien chłód i niedowierzanie, czy osiągnąłem już wszystko i nie mam więcej celów w życiu? Brak celu w życiu może być frustrujący. Być może jest to smutek i dojdziesz do wniosku, że nie potrafisz cieszyć się tym, co masz. Niestety okazuje się, że jest to zjawisko, które występuje w społeczeństwie dość często. Pytanie o sens życia u ludzi zdrowych psychicznie i inteligentnych może pojawiać się regularnie i nie jest to nic, co byłoby niepokojące. Natomiast jest to na tyle nieprzyjemne, że takich pytań nie pozostawia się bez odpowiedzi.

 

Jak odnaleźć sens życia i czy warto?

Szukanie sensu życia to jeden z najważniejszych powodów istnienia rozwoju osobistego. Gdy pojawiają się pytania o cele życiowe, jak odnaleźć sens życia, to odczuwamy potrzebę czytania rozwojowych książek i angażowania się w kursy oraz szkolenia. Gdyby każdy z nas był spełniony, dużo zarabiał, miał doskonały związek, tryskał zdrowiem, miał grzeczne dzieciaki i znakomite relacje z innymi ludźmi, to czy rynek rozwoju osobistego w ogóle miałby rację bytu? Nie miałoby sensu czytanie ciekawych artykułów o życiu, pisanie książek czy tworzenie scenariuszy szkolenia, gdyby nie potrzeba szukania odpowiedzi na te fundamentalne pytania. Jak znaleźć sens życia i jak znaleźć cel w życiu to pytania, które nurtują większość Polaków po osiągnięciu pewnego poziomu życia.

Nierzadko jest tak, że po osiągnięciu wszystkich rzeczy, które są wyznacznikiem sukcesu w życiu, równolegle do tego mamy pustkę w sobie i szukamy mentorów. Niekiedy szukamy ludzi od medytacji, autorytetów wśród psychologów czy psychoterapeutów, żeby zadać im pytanie: co zrobić z tą pustką i jak nauczyć się cieszyć tym, co mam. Jak mam docenić to, co osiągnąłem? Wraz z pustką pojawia się niepokój, lęk, strach lub znudzenie własnym życiem. Warto się tym zainteresować!

 

Niepokojący brak celu w życiu

Brak celu w życiu zdarza się nawet wtedy, gdy znamy swoją drogę i mamy plan na przyszłość. W założeniach na najbliższe dziesięciolecia umieszczamy stabilizację, wygodne życie, rozwój kariery zawodowej, powiększanie zasobów materialnych, życie rodzinne, a potem może domek na wsi, w sam raz na spokojną emeryturę i cieszenie się z odwiedzin wnuków. Lubimy pozostawać w bezpiecznej strefie komfortu i podążać utartymi przez pokolenia ścieżkami. Boimy się, że wyjście poza nią, może być ryzykowne, zwłaszcza jeśli mamy dużo do stracenia. Do znalezienia odpowiedzi na trudne pytania o cele życiowe potrzebna jest odwaga. Jeżeli pojawiają się w Twojej głowie pytania egzystencjonalne, wygodne życie traci sens. Jak się podnieść? Przede wszystkim nie czekaj do tego momentu. Jeżeli nie zajmiesz się tą kwestią w ciągu najbliższych lat, może to skutkować wypaleniem zawodowym, kryzysem emocjonalnym czy depresją endogenną. Na tym etapie w życiu dojrzałego człowieka pojawiają się wszelkiego rodzaju problemy, z którymi idzie się do psychiatry czy psychoterapeuty. Są to m.in.:

  • Dystymia – przewlekłe i uporczywe obniżenie nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej, które ma charakter przewlekły. Co ciekawe, warunkiem rozpoznania jest co najmniej dwuletni okres utrzymywania się objawów.
  • Anhedonia – w psychiatrii oznacza stan, w którym pacjent skarży się na obniżoną zdolność lub nawet niemożność odczuwania przyjemności. Dotyczy to zarówno przyjemności zmysłowej, cielesnej, jak i emocjonalnej, intelektualnej oraz duchowej. Perspektywa życia bez radości z każdym dniem pogłębia pustkę.
  • Kryzys psychiczny – nazwany również jest kryzysem emocjonalnym. To ostre, choć przejściowe doświadczenie zakłócenia równowagi psychicznej, spowodowane zagrożeniami powiązanymi z sensem życia, systemem wartości, koncepcji własnej osoby, skutkiem konfrontacji z zaskakującą sytuacją bądź życiowym wydarzeniem krytycznym.
  • Wypalenie zawodowe – na wypalenie zawodowe składa się kilka symptomów m.in. wyczerpanie emocjonalne i utrata wiary we własne możliwości zawodowe, zagrożenie dla utrzymania strefy komfortu, gdy prowadzenie własnego biznesu wymaga osobistego zaangażowania. Kolejny symptom to obojętność na potrzeby innych, poczucie bezsensu i cynizm oraz negatywna samoocena, przeżywanie lęków o przyszłość i stabilność pracy, poczucie winy i krzywdy.

Jeżeli nie chcesz doprowadzić do poważniejszego kryzysu lub wypalenia zawodowego, dużo lepszym rozwiązaniem w momencie pojawiania się pytań o sens życia, jest profilaktyka. Kiedy czujesz pustkę lub niepokój, kiedy w Twoim życiu nie ma spełnienia, zadaj sobie jedno pytanie:

„Co by się musiało stać, żebym miał/miała wyższy poziom szczęścia w moim życiu?”

 

Cele w życiu człowieka – przykłady

Przykładowe cele życiowe jesteś w stanie wyczytać w książkach czy nauczyć się ich na kursach rozwoju osobistego. Jeśli zadasz sobie pytanie: co by się musiało stać, żebym miał/miała wyższy poziom szczęścia w moim życiu, może się okazać, że znajdziesz dużo lepsze pomysły na siebie!

Proszę, weź kartkę papieru, wycisz telefon, zadbaj o to, by nikt Ci nie przeszkadzał i zadaj sobie to jedno pytanie – co takiego musi się stać, abym miał/miała wyższy poziom szczęścia w życiu i wypisz odpowiedzi, które przychodzą Ci do głowy. Może okazać się, że jesteś dla siebie najlepszym trenerem mentalnym. Jedyne, co musisz zrobić to z sercem i uważnością wypełnić tę kartkę. Wypełniaj ją swoimi pomysłami, a odpowiedzi na tego typu pytania, będą drogowskazem do dobrego życia. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź przykładowe cele w życiu człowieka.

Przykłady pytań o sens życia:

1) Czego chciałbyś dokonać, gdybyś dowiedział się, że masz rok życia?

Pomyśl, co dałoby Ci w ciągu tego roku radość i spełnienie. Zastanów się, jak chcesz być zapamiętany i jakie słowa chciałbyś przeczytać na swoim nekrologu. Kiedy decydujesz się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej, nie planujesz wypadku, a więc nie bój się tych myśli, ponieważ to właśnie one wyzwalają najwięcej kreatywności i szczerości.

2) Czy robiłbyś to samo co teraz, gdybyś nie musiał zarabiać pieniędzy?

Wyobraź sobie, że nie musisz pracować ze względu na zabezpieczenie finansowe i nie ma konieczności zarabiania pieniędzy. To nie takie abstrakcyjne, jak z pozoru może się wydawać. W niektórych krajach (m.in. Australia, Kanada, Namibia, USA i Polska) przeprowadza się projekty pilotażowe z dochodem gwarantowanym. Załóż, że masz dość pieniędzy i nie zabraknie ich do końca życia. Czy wciąż zajmowałbyś się pracą, którą wykonujesz teraz? Możesz też spojrzeć z innej strony. Co takiego mógłbyś robić absolutnie za darmo w ramach wolontariatu? Czy istnieje coś, co jesteś w stanie zrobić dla innych i nie oczekiwać zapłaty?

3) Jak spędzasz czas wolny?

Sposób, w jaki spędzasz wolny czas, odgrywa ważną rolę w życiu i ma głębszy sens – nawet jeśli jest to leniuchowanie i przysłowiowe „nicnierobienie”. Zastanów się, co właściwie lubisz robić, gdy nic nie musisz i masz wolne? Jak spędzasz czas, którego nie wypełniają obowiązki? Piszesz czy czytasz? Lubisz oglądać seriale, filmy, a może treści rozwojowe na Youtube? Ważne pytanie, czy odpowiada Ci rola odbiorcy, a może twórcy? Każdy ma tyle samo czasu do dyspozycji w ciągu doby. Jak spędzasz swój czas?

4) O czym marzysz, a boisz się to zrealizować?

Dobra rada dla marzycieli: marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia! Przestań fantazjować, wyjdź ze strefy komfortu i zacznij działać, bo marzenia – choć piękne – same się nie zrealizują. Zrób biznesplan, zaplanuj działania i zrób pierwszy krok w kierunku realizacji marzeń. Zainwestuj w spotkanie z mentorem lub porozmawiaj z zaufanymi osobami, które są dla Ciebie życzliwe. Mówienie o swoich zamiarach, wizualizowanie i projektowanie ich w przestrzeni to już coś, co na pewno pomoże zacząć materializować marzenia. Na warsztacie duchowym Wyższe Ja dużo o tym mówimy!

Warsztat duchowy Wyższe Ja Paulina Biernat

 

Sens życia – przykłady

Rozmawiaj z ludźmi i nawiązuj nowe znajomości, a zobaczysz, że życie bez celu zmieni się w mgnieniu oka w poszukiwanie własnej pasji. Pytaj ludzi, czy pracują nad jakimś projektem lub co robią dla przyjemności. Nawet jeśli rozmowy z nieznajomymi mogą wydawać się niezręczne, to pogawędka z osobami spoza najbliższego kręgu towarzyskiego może ujawnić przed Tobą nieznane wcześniej możliwości zawodowe, o których istnieniu nawet nie miałeś pojęcia.

Wielu ludzi już odkryło sens życia, przykłady tego są widoczne na każdym kroku. Jeżeli ich nie widzisz, rozmawiaj z ludźmi i pytaj ich o sens życia. Kolekcjonuj przykłady, zapisuj w telefonie i co jakiś czas przejrzyj swoje notatki. To znakomita inspiracja do znalezienia sensu w swoim życiu.

 

Odkryj sens życia w ciekawych zainteresowaniach

Zastanów się, jakie rozmowy najchętniej prowadzisz z ludźmi, gdy spotykasz się z nimi twarzą w twarz. Czy lubisz rozmawiać o historii? A może wolisz dzielić się najnowszymi wskazówkami dotyczącymi oszczędzania pieniędzy, które odkryłeś? Tematy, o których lubisz rozmawiać i którymi chętnie dzielisz się w mediach społecznościowych, mogą ujawnić ciekawe zainteresowania, które z kolei nadają cel w życiu.