mp-close
mss-mapa

Czym są kompleksy? Jak sobie z nimi radzić?

Kompleksy blokują działanie i negatywnie wpływają na życie. Choć są tylko wytworem psychiki, to jednak bywają potężnym przeciwnikiem w pokonywaniu codziennych trudności i dążeniu do samorozwoju. To ważne, by na początku zdać sobie sprawę z istnienia kompleksów, a potem zdobyć niezbędną wiedzę oraz narzędzia, by rozpocząć ich zwalczanie. Z kompleksami można sobie poradzić i warto zrobić prawie wszystko, by uwierzyć w siebie!

 

Co to są kompleksy?

Jeśli nie wierzysz w siebie, wpływa to bezpośrednio na Twoją życiową postawę, sukces w prowadzeniu biznesu i związek partnerski. Mieć kompleksy, znaczy nie wierzyć w siebie, chodzi o brak wiary w siłę stwórczą. Jako społeczeństwo jesteśmy w tym, niestety, naprawdę mocni. Polacy doskonale wiedzą, co to są kompleksy – w przeciwieństwie do mieszkańców pozostałych krajów Europy Zachodniej, którzy są zdecydowanie mniej zakompleksieni. W rozumieniu potocznym kompleksy uznane są za wstydliwe dla danej osoby cechy związane z sytuacją społeczną, pochodzeniem, wyglądem czy charakterem. Już nawet sama myśl o tych sytuacjach czy rozpoczęcie rozmowy na ich temat, wywołuje nieprzyjemne poruszenie, wstyd, lęk i niepokój. Trudno się więc dziwić, że kompleksy utrudniają życie i podejmowanie działań. Zamiast przeć do przodu i odważnie iść po swoje, osoba z kompleksami szybko wycofuje się z konfrontujących sytuacji i woli pozostać w poczuciu niższej wartości, by nie narażać się na obnażenie wstydliwych wad.

 

Co to znaczy kompleks niższości?

Definicję kompleksu niższości znajdziesz wśród pojęć psychologii indywidualnej. A. Adler zbadał, co to znaczy kompleks dla osobowości. Doświadczenie poczucia małej wartości, w związku z brakami czy też wadami realnymi bądź urojonymi, wywołuje – często w sposób nieuświadamiany – dążenie do ich kompensacji. Stąd niedaleko do agresji, przemocy psychicznej i fizycznej oraz wzorców psychopatycznych, które pomagają w odreagowaniu poczucia niższej wartości. Niestety w takim ujęciu kompleks niższości, poczucie mniejszej wartości, bywa czynnikiem, który silnie kształtuje osobowość, a niekiedy nawet determinuje całe zachowanie. Mało znaczące z pozoru wydają się najczęstsze kompleksy młodzieży dotyczące wyglądu, a jednak wywołują groźne w skutkach poczucie braku wartości. Lista wad wyszczególnionych przez dziewczyny w jednym z badań pokazuje, że poczucie niższej wartości można mieć tak naprawdę na każdym polu!

Kompleksy dotyczące wyglądu dziewczyn – przykłady:

  • Piegi lub cera, która nie jest nieskazitelna.
  • Wydatny lub mały spiczasty nos.
  • Zbyt mały, zbyt obfity lub nierówny biust.
  • Za niski lub za wysoki wzrost.
  • Nadwaga i niedowaga.
  • Za duże stopy, uszy, dłonie…

 

Jak pozbyć się kompleksów?

Przejdźmy od razu do konkretów! Najskuteczniejsza droga do pozbycia się kompleksów to polubić siebie. Jak pozbyć się kompleksów najprościej? Po prostu polubić siebie, a to znaczy zaakceptować siebie takiego, jakim się jest! Polub siebie z wadami i zaletami, cechami charakteru, wyglądem i jego ułomnościami oraz walorami, pochodzeniem, narodowością, tradycją, umiejętnościami i zachowaniem. Aby się polubić, trzeba jednak najpierw poznać siebie i zaprzyjaźnić się ze sobą!

Jak pozbyć się kompleków w 4 krokach:

  1. Poznaj siebie!
  2. Zaprzyjaźnij się ze sobą!
  3. Otaczaj się wspierającymi ludźmi!
  4. Poczuj własną wartość!

Z jednej strony warto poznać swój potencjał i możliwości; właśnie o tym pisze Anthony Robbins w książce Obudź w sobie olbrzyma. W obszernej pracy przedstawia, jak wykrzesać z siebie wystarczająco dużo siły, by mieć wpływ na swój stan umysłowy, emocjonalny, fizyczny i materialny. Z drugiej strony, w zwalczaniu kompleksów, trzeba poznać w sobie również „karła”. Rozpoznać nie tylko swoje zalety i tymi zaletami się szczycić, ale również poznać swoje wady i je po prostu zaakceptować. Dopiero wtedy, gdy poznamy pełnię swoich możliwości i kiedy będziemy rozpatrywali siebie zarówno z tego pozytywnego, jak i negatywnego punktu widzenia, poznamy się na tyle, żeby się ze sobą zaprzyjaźnić i zaakceptować, takim, jakim się jest. Polubić siebie to najszybsza i najskuteczniejsza droga do pozbycia się kompleksów. W bardzo ciekawy sposób często mówi o tym Jacek Santorski: żeby być sobą, najpierw trzeba być kimś! Poznaj siebie, a będzie to pierwszy z trzech kroków do pozbycia się swoich kompleksów.

Jak walczyć z kompleksami – następny krok

Druga bardzo ważna rzecz w zwalczaniu kompleksów to zaprzyjaźnić się ze sobą. Zacznij traktować siebie podobnie, jak traktujesz przyjaciół. Zgodzisz się pewnie, że w stosunku do swoich przyjaciół należy okazywać wyrozumiałość, być kochającym i cierpliwym. Przyjaźń polega na dawaniu ludziom wsparcia, życzeniu im dobrze i wspieraniu zawsze, gdy tego potrzebują. Z reguły mamy bardzo ciepłe i sympatyczne podejście do swoich przyjaciół. Teraz w walce z kompleksami taką samą postawę warto zastosować w stosunku do siebie.

 

Otaczaj się ludźmi, którzy leczą z kompleksów

Po co mieć kompleksy, skoro życie w poczuciu własnej wartości jest o wiele pełniejsze i o niebo szczęśliwsze? Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, dlatego krok po kroku podążaj do celu. Jeśli masz kogoś spośród rodziny, przyjaciół czy znajomych z bliskiego otoczenia, którzy ciągle Cię krytykują, być może dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz pozbyć się kompleksów, będzie ograniczenie spotkań z tą osobą, a spotykanie się znacznie częściej z tymi, którzy są Twoimi największymi fanami, kibicami i przyjaciółmi? Bardzo ważną rzeczą w walce z kompleksami jest otaczanie się ludźmi, którzy w Ciebie wierzą, wspierają, i którzy Cię zwyczajnie lubią. Otaczaj się przyjacielsko nastawionymi osobami, które akceptują Cię zarówno z zaletami, jak i wadami. Takie podejście do życia powoduje, że wiara w siebie szybko rośnie. Jeśli natomiast obracasz się wśród ludzi, którzy krytykują i podważają Twoje kompetencje, często mówią: na pewno Ci się nie uda – to trudno Ci będzie pozbyć się kompleksów.

 

Ćwiczenie na wzbudzenie poczucia własnej wartości

Na koniec, zamiast marudzić, zamiast mówić, że to jest trudne, a może nawet niemożliwe do wykonania, zacznij pracować ze swoimi kompleksami już teraz! Weź, proszę kartkę, długopis i wypisz wszystkie litery alfabetu oprócz x i y. Do każdej z liter dopisz jakąś cechę, która w ciągu ostatniego okresu, dajmy na to w ciągu ostatniego roku była u Ciebie przynajmniej raz widoczna. Przyporządkuj cechy charakteru, które masz do poszczególnych liter. Przy literce A możesz wpisać, że jesteś ambitny, asertywny lub atrakcyjny – jaką cechę wybierzesz, to oczywiście zależy od Ciebie. Chodzi o to, aby do wszystkich tych liter dopisać swoje cechy – to będzie ponad 20 różnych wyrazów do uzupełnienia. Na koniec tego ćwiczenia przeczytaj wszystkie słowa i odpowiedz sobie na pytanie: czy osoba, która ma takie cechy charakteru i tyle zalet zasługuje na szacunek? A jeśli zasługuje na szacunek, to znaczy, że to Ty na niego zasługujesz! I nie ma tutaj miejsca na żadne kompleksy.

Jeżeli chcesz kontynuować pracę nad sobą z najlepszymi specjalistami, sprawdź termin i miejsce najbliższego naszego eventu Życie pełne pasji lub Live Life Now.