mp-close
mss-mapa

Co to jest pasja? Definicja, rodzaje pasji i jak odróżnić pasję od hobby

Wielkie zamiłowanie do czegoś, namiętność, mania, szaleńcza obsesja to pasja. Definicja pasji jest jednak na tyle ogólnikowa, że równie dobrze pasuje do hobby, w którym nie ma aż tyle ognia i żaru, co w pasji. Czym się różni pasja od hobby? Co to jest pasja i jak brzmi nowa definicja pasji?

 

Co to jest pasja?

Pasja dodaje życiu smaku, wciąga na wyższe obroty i elektryzuje. Ludzie sukcesu mają pasje i czas, aby się jej oddawać. Posiadanie pasji stało się modne i prawie każdy chce mieć jakąś pasję, ale jaką? Szukanie pasji może być samo w sobie interesującym doświadczeniem z punktu widzenia odkrywania siebie. Szukając odpowiedzi na pytanie, co to jest pasja i jakie ma dla Ciebie znaczenie, przebywasz całkiem spory odcinek ścieżki w samorozwoju, poznajesz swoje mocne strony i potencjały.

Pasja ma głębsze znaczenie na poziomie emocjonalnym. Wielu ludzi twierdzi, że pasji nie da się tak po prostu zdefiniować, bo to odczucie, które tkwi głęboko w człowieku. Pasja pojawia wtedy, gdy wykonuje się coś z wielką radością, przyjemnością i pełnym oddaniem – po prostu z pasją. Rzadziej określa się słowem pasja konkretną czynność. W tym przypadku bardziej adekwatnym słowem będzie hobby – robienie czegoś dla przyjemności, jak np. łowienie ryb na wędkę, hodowanie ozdobnych kur czy rękodzieło. Znaczenie słowa pasja porównuje się do stanu zauroczenia, zakochania, jako stan ducha i emocję wypływającą wprost z serca. Co ciekawe, pasję można w sobie rozbudzić, jak również nieoczekiwanie stracić tak jak miłość.

 

Pasja w znaczeniu energii do działania

Pasji zwykle towarzyszy szereg pozytywnych emocji, które nakręcają do pokonywania kolejnych etapów na drodze do celu. W tym kontekście pasja oznacza energię do działania, rozbudzoną kreatywność, potencjał do rozwoju, determinację, a także radość, śmiech, poczucie własnej wartości i zadowolenie. Jak łatwo odgadnąć, człowiek z pasją prze do przodu jak taran i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Pasja ujawni się w każdym, kto odkryje swoje powołanie i znajdzie sens w życiu.

Odnalezienie swojej pasji to jeden z elementów budowania szczęścia długofalowo, podobnie jest pozytywne emocje i zdrowe relacje z innymi ludźmi. Próbowanie nowych rzeczy i szukanie hobby to proces, który możne prowadzić do pasji. Najpierw odkrywasz, że lubisz coś robić i czemuś poświęcać swój czas oraz uwagę, potem angażujesz się coraz bardziej i rozwijasz w obranym kierunku, a na koniec oddajesz się pasji i czujesz, że to jest właśnie to, czego szukałeś.

 

Poznaj, czym jest pasja w budowaniu dobrostanu

Pomóż ujawnić się Twojej pasji, jeżeli jeszcze jej nie znalazłeś i złap najlepszą okazję na jednym ze szkoleń organizowanych w ramach spotkań Wyższe Ja. Rozwój duchowy Wyższego Ja to spotkanie z głęboko ukrytymi wartościami, a kiedy już je znajdziemy, wszystko się zmienia. Prawdziwy dostęp do mocy sprawczej, satysfakcji z życia, spełnienia i poczucia sensu funkcjonuje właśnie na poziomie duchowości i nie ma to nic wspólnego z żadną religią. W bezpiecznej, rozsądnej i wspierającej atmosferze, każdy może dotknąć swojego „Wyższego Ja”. Masz gwarancję, że będzie to przeżycie wyjątkowo głębokie i otwierające nowy rozdział w życiu.

 

Pasja wg własnego przepisu

Wielu ludzi wciąż ma kłopot ze znaczeniem i definicją pasji. Nie wiedzą, co to jest pasja, nie doświadczyli bowiem tego ekscytującego uczucia. Wszyscy w koło o niej mówią pod kątem indywidualnych przeżyć, a gdy widać przy tym błysk w oku, kołatanie serca albo emanowanie pozytywną energią, można założyć, że mówią szczerze. W drodze rozpoznania co to pasja, szkolenie rozwojowe z Wyższego Ja odgrywa kluczową rolę. Poznawanie siebie umożliwia dotarcie do własnej mapy drogowej i stworzenie przepisu na lepsze życie. Skorzystaj z możliwości, jakie daje kurs duchowości, zainwestuj w siebie i swoją przyszłość. Istnieje wiele powodów potwierdzających, że warto zapisać się na warsztaty medytacji oraz nauki podążania za Wyższym Ja. Można sporo zyskać, otrzymując realne wskazówki, jak obudzić swoją duchowość, a także znaleźć się w gronie osób podobnych do Ciebie i nawiązać wartościowe relacje. Szkolenia z duchowości prowadzą inspirujący instruktorzy, jest to więc znakomita okazja, by uczyć się od najlepszych!

 

Czym jest pasja dla człowieka świadomego?

Istnieją różne rodzaje pasji – jedne pozwalają realizować się w biznesie na szeroką skalę, a inne wspierają pozytywne emocje w skali mikro, rozpalając domowe ognisko, dając satysfakcjonujące życie rodzinne i ciepłe relacje z najbliższymi. Pasja i dar posiadania talentu to niezwykle istotne wartości, które mają ogromne znaczenie dla jakości życia. Czym jest pasja dla człowieka? Ludzie szukają pasji na zewnątrz, a to stwarza najczęściej problem podążania za cudzymi pasjami. Tymczasem pasja jest w środku i płynie od wewnątrz. Badania naukowców skupionych w nurcie psychologii pozytywnej wykazały, że oddawanie się pasji wpływa na dobre samopoczucie i satysfakcję z życia, niezależnie od wieku i płci. Ludzie, którzy prowadzą swoje życie z dużą dozą pasji, częściej doświadczają pozytywnych emocji, a także jest im łatwiej wyjść z chwilowych przeciwności. Człowiek z pasją nie pogrąża się w negatywnych odczuciach tak głęboko, a w przypadku niepowodzeń zdaje sobie sprawę z ich tymczasowości.

 

Znalezienie pasji wszystko zmienia!

Często mówiąc pasja w znaczeniu osobistego sukcesu, mam na myśli żywioł, który napędza człowieka. Uchwycić żywioł to książka o tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko. Dla szukających pasji to przełomowa pozycja o talencie i osobistym sukcesie autorstwa jednego z czołowych światowych myślicieli oraz mówców w dziedzinach kreatywności i innowacji – Kena Robinsona. Żywioł to miejsce, w którym naturalny talent spotyka się z osobistą pasją i tworzy wir nie do zatrzymania. Sir Ken Robinson był brytyjskim pisarzem (zmarł w sierpniu 2020 roku), powszechnie uznanym za lidera w dziedzinie innowacyjności, kreatywności i zasobów ludzkich. W 2003 roku został wyróżniony tytułem Sir, nadanym przez królową Elżbietę II za zasługi na polu edukacji i sztuki. Jego książki to spuścizna, z której warto skorzystać, zarówno do samorozwoju, jak i w pracy pedagoga czy będąc rodzicem. Wykład Kena Robinsona o kreatywności w szkołach jest jednym z najbardziej popularnych w historii konferencji TED!

 

Najważniejsze rodzaje pasji – harmonijna i obsesyjna

Psycholog Robert J. Vallerand – jeden z najwybitniejszych znawców psychologii pasji twierdzi, że dwa rodzaje pasji są najważniejszą motywacją, która nas uskrzydla lub zabija. Jego zdaniem pasja ma dwa oblicza: z jednej strony pasja to harmonijna, wewnętrzna potrzeba robienia czegoś, co wnosi do życia wartość, a z drugiej pasja obsesyjna, która wynika z chęci bycia zauważonym, niekiedy żądzy poklasku, zewnętrznych nagród i osiągnięć – niszcząca. Prof. Vallerand był pionierem w dostarczaniu teoretycznego kompendium na ten temat, autorem książki The Psychology of Passion: A Dualistic Model, a jego tezy są często cytowane.

Co to znaczy pasja wg Valleranda?

Pasja harmonijna to taki stan, kiedy robisz coś, co wynika z wewnętrznej potrzeby, Tego typu zajęcie zwykle jest bardzo lubiane i sama możliwość zaspokojenia tej potrzeby daje satysfakcję. Na pewno jesteś w tym dobry, ale nie spoczywasz na laurach, rozwijasz swój talent, przekraczasz granice i osiągasz sukcesy. Osoby z pasją wyróżnia ogromny entuzjazm. Wiedzą, jak najlepiej wykorzystać życie, by nie uronić ani jednej chwili. Niestrudzenie realizują swoje marzenia, bo marzenia nie realizują się same. Zwykle nie wychodzą ze stanu działania w pasji dosłownie nigdy. Praca w ramach swojej pasji kojarzy się dla nich z czymś idealnym, bowiem prowadzi do dobrostanu.

Zagrożenia ze strony pasji obsesyjnej

Obsesja to też rodzaj pasji, a od pasji harmonijnej odróżnia ją wewnętrzna motywacja. Jeśli kręci Cię jakaś dziedzina, ale widzisz w niej przede wszystkim zysk i możliwość osiągnięć oraz sukcesów (pieniądze, sława, władza), to pasja może stać się destrukcyjna i powodować frustracje, a nawet problemy psychiczne. Obsesja w pracy prowadzi do wypalenia zawodowego i poważnego kryzysu emocjonalnego. Psycholodzy zwracają uwagę, że wychodzenie z tego stanu wymaga wielopoziomów terapii i zajmuje sporo czasu, zanim wróci się do równowagi i odnajdzie nowy sens życia.

 

Ludzie z pasją – jak ich poznać?

Na naszych szkoleniach poznasz ludzi z pasją, którzy zarażają wszystkich w koło pozytywnym nastawieniem do rozwiązywania trudności. Okazją do spotkań jest MentalCamp o formule wczasów, podczas których zdobędziesz pewność i zwiększysz wiarę w siebie! Na wyjazd mogą czuć się zaproszone osoby świadome, gotowe do zmian i chcące poszerzyć swoją strefę komfortu. Podczas wspólnego urlopu w relaksującym otoczeniu popracujemy nad rozwojem osobistym i korzystamy z pięknych uroków przyrody. Szkolenie prowadzą najlepsi eksperci rozwoju osobistego, a uczestnicy to otwarci ludzie, dlatego to niezapomniane przeżycie rozwijające pasję harmonijną do życia.

 

Wejdź do świata z pasją!

Przynależność do grupy społecznej sprawia ogromną przyjemność i daje motywację ludziom zorientowanym na realizowanie swojej życiowej pasji. Ludzie z pasją to bardzo dobrzy koledzy oraz znakomici liderzy, którzy skutecznie zarządzają zespołami i pracownikami. Wiedzą, jak budować wzbogacające i produktywne więzi oraz czerpać z nich wielotorowe korzyści w środowisku win/win. Cechą wyraźnie przebijającą u osoby ogarniętej pasją jest wyraźne zorientowanie na cel. Człowiek z pasją zawsze ma plan i cel. Czuje, że musi postawiać sobie zarówno krótko-, jak i długoterminowe wyzwania i realizować je do skutku. Pamiętajmy jednak, że nie cel jest tu najważniejszy, a droga, która do niego prowadzi, wzbogacająca o nowe doświadczenia.

 

Naturalna zdolność cieszenia się z małych rzeczy

Czym jest pasja dla człowieka, jak nie zbiorem małych rzeczy, które tworzą większą całość? Życie z pasją to nieustające cieszenie się każdą chwilą i dostrzeganie pozytywnej strony każdej okoliczności. Podsumowując – doceniajmy swoje talenty, potencjały i podążajmy za rozwijaniem ich do pełnowymiarowej pasji!