mp-close
mss-mapa

Mało się o nim mówi, a tymczasem izolacja, pandemia i epatowanie liczbą przypadków śmiertelnych w każdej z telewizji (od lewej do prawej) wzmacniają nie tylko stany lękowe, ale też zwiększają prawdopodobieństwo epizodów depresyjnych, przemocy domowej, uzależnień, a nawet samobójstw (których w tym roku jest wyjątkowo dużo).

Co zrobić, żeby zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Oczywiście temat jest złożony i wielowymiarowy, ale w kraju o tak małej liczbie psychiatrów trzeba o tym mówić głośno:

1. Relacje społeczne – utrzymuj je. Niech koronawirus nie będzie wymówką. Jeśli nie możesz się spotkać, dzwoń do bliskich jak najcześciej. Jeśli nie masz do kogo, skorzystaj z telefonów zaufania organizacji non profit.

2. Cel w życiu – o ile możesz, rób coś. Albo pracuj, albo uprawiaj sport, albo zanurzaj się w hobby, albo się rozwijaj. Zaangażowanie w “coś” daje treść dnia, daje satysfakcje z wykonywanych kroków. To bardzo ważne.

3. Proszenie o pomoc – nie bój się tego robić. Proszenie o pomoc to nie jest słabość. W czasach, gdy wszyscy udają bohaterów Instagrama, proszenie o pomoc to odwaga! Jeśli nie stać Cię na psychiatrę lub wstydzisz się chodzenia do psychoterapeuty (niepotrzebnie), znajdź grupę wsparcia w swoim mieście, albo tego typu grupy na Facebooku.

Dbaj o swoje zdrowie psychiczne.

To ważne! Zwłaszcza teraz.

Jakub B. Bączek
Trener Mentalny