mp-close
mss-mapa

„Żyć trzeba się uczyć przez całe życie, a czym zapewne jeszcze bardziej się zdziwisz, przez całe życie należy się uczyć umierać.” Seneka

Każde pokolenie ma takich superbohaterów, na jakich zasługuje. Moi superboharowie urodzili się jeszcze przed naszą erą, a wartości, które sobą reprezentują są ponadczasowe. Otwarty umysł, gotowość akceptacji zmieniających się warunków i wytrwałość – tego nauczyli mnie stoicy.

A czy Ty jesteś gotowy odrobić lekcje sprzed dwóch tysięcy lat?

Postrzeganie

Naucz się kontrolować to, jak postrzegasz świat. Wszystko bowiem zaczyna się w Twojej głowie – to Ty nadajesz charakter i wartość swojemu życiu. Uświadom sobie swoją moc. Wykorzystuj świat i wszystkie możliwości, które daje. Bądź obiektywny i odpowiednio nastawiony do świata. Pamiętaj, że „chętnego losy prowadzą, niechętnego wloką.”
Nie walcz na siłę z całym światem, ale dostrzegaj swoje szanse. Bądź świadomy, jakim życiem pragniesz żyć i ciesz się życiem na własnych warunkach.

Bądź wykształcony, bo tylko wtedy będziesz naprawdę wolnym człowiekiem – pozbawionym strachu i wszelkich ograniczeń. Naucz się odróżniać rzeczy na które nie masz wpływu, od tych , które wynikają z podejmowanych przez siebie decyzji. I skupiaj się wyłącznie na tych drugich. Niczym Marek Aureliusz, „zastanów się, o ile częściej cierpisz z powodu swego gniewu i żalu, niż z powodu rzeczy, które wprawiają cię w gniew i wzbudzają żal.”

Działania

Odpowiednio kieruj swoimi działaniami. Pamiętaj, „człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje”. Nie marnuj czasu na czynności, które oddalają cię od twojego celu. Miej plan i wytrwale go realizuj. Żyj tu i teraz. Działaj. Pamiętaj, że każdy pełni określoną rolę w społeczeństwie, dlatego rób to, co do Ciebie należy. I rób to najlepiej, jak potrafisz.

Dbaj o to, by wszystkie Twoje wysiłki muszą prowadziły do ściśle określonego celu. Dzielnie realizuj swój plan, a przy tym nie bój się podejmowania kolejnych, czasem nieudanych prób. Nie zapominaj, że każde działanie buduje Twoje życiowe doświadczenie i czyni cię silniejszym.

Wola

Odpowiednio kieruj swoimi działaniami i wyborami. „Kiedy wady innych sprawiają ci przykrość, spójrz na siebie i zastanów się nad twoimi własnymi. Zajmując się nimi, zapomnisz o złości i nauczysz się żyć mądrze.” Nie walcz na siłę. Używaj przeszkody przeciwko niej samej. Właściwie kieruj swoją energię. Przewiduj, akceptuj i miej świadomość własnej śmiertelności.

Bądź świadomy własnej wartości i pełnionej przez siebie roli. Ale bądź także świadomy własnych niedoskonałości i nieustannie pracuj nad sobą. Kontroluj swoje emocje – „skromnie przyjmuj, spokojnie trać”. Pamiętaj, że Twój umysł jest twoim kompasem. Nie zapominaj, że jesteś częścią społeczności. Bądź odpowiedzialny i pamiętaj: „Co nie jest pożyteczne dla roju, i dla pszczoły nie jest pożyteczne.”

Według tych zasad staram się budować biznesy. Według tych zasad staram się żyć. Stoicyzm jest w dużym stopniu składnikiem mojego #MentalPower, które pomaga mi dobrze żyć i inspirować Polaków do podnoszenia jakości Ich życia!