mp-close
mss-mapa

Norman Cousins był dziennikarzem i redaktorem naczelnym tygodnika “Saturday Review” W roku 1964 zachorował na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, które początkowo powoduje ból w dole pleców i sztywnienie stawów. W kolejnej fazie ulegają zwapnieniu ścięgna, więzadła i stawy, a kręgi zbijają się jeden blok. Choroba jest nieuleczalna i towarzyszy jej ogromny ból, zatem jedynym sposobem na uśmierzenie bólu były środki przeciwbólowe. Norman Cousins chciał zrozumieć swoją choroby i znaleźć sposób, który umożliwiłby mu powrót do zdrowia. Nie był to jednak czas Internetu, a dotarcie do wiedzy było znacznie trudniejsze niż dziś. Norman miał jednak cel i zamiast wybrać drogę “nie da się” – zaczął szukac sposobu. Po pewnym czasie dotarł do informacji, że złe emocje mają negatywny wpływ na ciało i szeroko pojęte zdrowie. Założył zatem, że dobre emocje mogą mieć pozytywny wpływ na Jego organizm. Nie miał nic do stracenia, a mógł odzyskać zdrowie…

Rozpoczął terapię oglądając zabawne filmy. Jego śmiech był efektem decyzji. Był wymuszony i mógł wydawać się szaleństwem. Gdy po 10 minutach tak mocnego udawanego z początku śmiechu (który angażował przeponę) Norman przespał 2 godziny bez środków przeciwbólowych – uznał to za sukces i kontynuował tę metodę. Swój powrót do zdrowia najpierw zaprezentował w raporcie, a w 1979 r. napisał książkę “Anatomia choroby” (Anatomy of Illness as Perceived by the Patient).  Na jej podstawie powstał również film.

Norman Cousins, mimo że odczuł na sobie efekty śmiechu to przyznał, że jeden przypadek to zbyt mało, ale wystarczająco, aby rozpocząć badania nad wpływem śmiechu na zdrowie. I tak oto Norman Cousins stał się pionierem badań i powstania nowej gałęzi nauki, czyli gelotologii. Później wielu naukowców podjęło naukowe badania w tym zakresie i potwierdzili oni dobroczynne działanie śmiechu.

“Śmiech to zdrowie” ponieważ według naukowców m.in. z Indiana State University, regularna dawka śmiechu wzmacnia układ odpornościowy nawet o 40%, chroni serce i zwiększa działanie przeciwbólowe.

Uśmiechnij się dla zdrowia 🙂

Karin Lesiak
Certyfikowany Trener Śmiechojogi