mp-close
mss-mapa

1. Istnieje życie, poza granicami Polski
Polska wcale nie jest centrum świata. I choć piękna i urokliwa, a ludzie wspaniali, to jednak w pewien sposób widzący tylko czubek swojego nosa. Gdy zaczynasz wyjeżdżać, to dostrzegasz, że wszystko, co widziałeś w telewizji i słyszałeś od innych wygląda zupełnie inaczej. Nabierasz pokory wobec swojego życia, bo wiesz, jak wiele możesz dowiedzieć się o sobie i świecie.

Jakub B. Bączek - Podróżowanie zmienia życie - 9 ważnych zmian

2. W Twoje życie wkracza minimalizm
Im dalej w świat, tym więcej szczęścia. Im więcej szczęścia, tym mniej materializmu. Im mniej materializmu, tym przywiązanie mniejsze. Zaczynasz dostrzegać, że nie w posiadaniu jest radość życia, a w samym życiu. I już nie wydajesz pieniędzy na zbędne gadżety, a na kolejne podróże.

Jakub B. Bączek - Podróżowanie zmienia życie - 9 ważnych zmian

3. Czas przestaje mieć znaczenie
Przestajesz gonić za czymś, co zupełnie nie ma znaczenia. Układasz i planujesz życie tak, aby pracą wypełniać jedynie luki między kolejnymi wyjazdami. Szukasz nowych i lepszych możliwości na zrealizowanie swoich marzeń, które masz w zasięgu ręki. Uczysz się dzięki temu cierpliwości, której tak bardzo brakuje w konsekwentnym działaniu.

Jakub B. Bączek - Podróżowanie zmienia życie - 9 ważnych zmian

4. Życie jest pełne obfitości
Niczego na świecie nie brakuje. Wszystko czego potrzebujesz możesz mieć, zjeść, kupić lub przede wszystkim się nauczyć. Wiesz, że natura dostarcza nam wszystkiego ponad ludzkie potrzeby. Zaczynasz skupiać uwagę na wybory i pragnienia, które przestają być nastawione na pożądanie i chciwość.

Jakub B. Bączek - Podróżowanie zmienia życie - 9 ważnych zmian

5. Nie dasz wcisnąć sobie kitu
Żyjąc i nie podróżując nie zdobywasz wiedzy, ani doświadczenia, które tak bardzo otwiera umysł. Zauważasz więcej, a to dzięki niezliczonym rozmowom, rytuałom i kulturom, które zmieniają Twoje spojrzenie na świat, ludzi i życie. Dostrzegasz więcej różnic, a przez to i możliwości, które wykorzystujesz w codziennym życiu.

Jakub B. Bączek - Podróżowanie zmienia życie - 9 ważnych zmian

6. Życiowy stres rozpuszcza się
Stajesz się bardziej elastyczny. Zaczynasz szybciej reagować na nieprzewidziane sytuacje. Przestajesz reagować stresem i paniką na zmiany planów, bo wiesz, że czasami życie ma swój plan. Rozumiesz, że czasami trzeba podporządkować się prawom wszechświata.

7. Niczego nie musisz już udowadniać
Świat jest tam wielki, a my w nim. Zaczynają cieszyć małe rzeczy. Wszystko, co robisz jest tylko dla Ciebie. Tam nikt Ciebie nie zna, a Twoje sukcesy nie mają dla nich znaczenia. Przyjeżdżasz tylko z jedną walizką.

8. Jesteś tylko sobą
Podróżowania pozwala być naprawdę sobą. Czujesz się swobodnie, a ta swobodę przywozisz ze sobą. Ludzie akceptują Ciebie takim, jakim jesteś. Nie ma tam przed kim udawać, ani grać, a wtedy czujesz się niesamowicie wolny. I już nie chcesz, żeby było inaczej.

9. Ludzie stają się przyjaciółmi
Tam nie ma wrogów. Uczysz się widzieć w ludziach to, co mają pięknego, bo tym dzielą się z Tobą. Otwierasz się na ludzi, bo wiesz, że każdy człowiek ma wspaniałą historię do opowiedzenia. A to więcej niż książki i filmy.
A w Tobie, co zmieniły podróże?