mp-close
mss-mapa

Hejt w Internecie to zjawisko, które złamało niejedną osobę. Nie podlega żadnej dyskusji, że bluzganie, bezpodstawne krytykowanie i ubliżanie innym osobom jest oznaką słabości i nie możemy dawać na to przyzwolenia.

Zastanawiasz się jednak czasem, czy odróżniasz konstruktywną krytykę od hejtu?

Jeśli pracujesz z Millenialsami, dobrze wiesz, że jedną z cech charakterystycznych dla pokolenia Y jest słaba odporność na krytykę.
Często znacznie łatwiej jest impulsywnie użyć modnego słowa na “h”, niż rozważyć, czy osoba kierująca uwagę w naszą stronę faktycznie ma rację.

Jak więc odróżnić hejt od konstruktywnej krytyki?
Spójrz na rodzaje hejterów i oceń, z kim masz do czynienia:
🔘Hejter – Agresor: obraża wprost, wulgarnie, używa przekleństw, pomówień, gróźb. Jest bardzo agresywny (przykładowy tekst: “oszuści, naciągacze, pedały, wypierdalać z tą reklamą, jesteście bandą głupców” itp.)

🔘Hejter – Mądrala: uważa, że wie lepiej, poucza, ironizuje, daje “złote” rady. Pyta, gdzie regulamin grupy, czy masz atesty (przykładowy tekst: “powinniście napisać.., a niby tak się znacie…, nie ma na Waszej stronie nic…” itp.)

🔘Hejter – Troll: wstawia swoje reklamy, wielokrotnie ten sam tekst, umieszcza linki, przeszkadza w pracy, zawraca głowę, domaga się uwagi, ośmiesza firmę (przykładowy tekst: “nie przestanę, dopóki nie odpiszecie, czy może mi ktoś wreszcie odpisać??!!” itp.)

🔘Osoba dająca feedback – nawet bardzo krytyczny = TO NIE JEST HEJTER!!!

Uniwersalne zasady dotyczące hejtu:
1. Nie odpowiadaj w emocjach i z ego – poczekaj chwilę albo napisz odpowiedź, a następnie ją skasuj przed wysłaniem (rozładuj złość).
2. Nigdy nie reaguj agresją, ironią i pouczaniem – to jest zaproszenie do kolejnego obrażania i poszerzania skali hejtu.
3. Nie lajkuj, nie udostępniaj, nie odpowiadaj – hejt nie powinien dostać się do szerszej publiczności.
4. Na wielu forach (szczególnie ostatnio, np. gazeta.pl / DDTVN / Pudelek) można zgłosić hejterski wpis a nawet usunąć – ZRÓB TO PILNIE!
5. NAJWAŻNIEJSZE: Nigdy nie rezygnuj z tego co robisz i co myślisz – hejt nie zniszczy naszych marzeń. Na pewno jest szerokie grono ludzi, które Cię UWIELBIA!!! Nie daj się!