mp-close
mss-mapa

O czym można rozmawiać z ludźmi? To pytanie prawdopodobnie przewinęło się przez myśl każdemu z nas, zwłaszcza gdy w sytuacji towarzyskiej krępująca cisza niebezpiecznie się przedłuża i w pocie czoła zaczynamy szukać bezpiecznego tematu. Sztuka konwersacji jednym przychodzi naturalnie, a innym sprawia więcej problemu, ale każdy może się w niej ćwiczyć, by swobodnie prowadzić rozmowę w dowolnym gronie. Oto kilka przydatnych porad, które pomogą odnaleźć się w towarzystwie.

 

Nawiąż do sytuacji, w której się znajdujecie

Najprostszym sposobem na zagajenie rozmowy z zupełnie obcą osobą jest odniesienie się do obecnej sytuacji. Jeśli przykładowo spotkaliście się na uroczystym obiedzie, możesz spytać, jak rozmówcy smakuje jedzenie i jaką kuchnię najbardziej lubi. Gdy spotykacie się na granie w planszówki, możesz zapytać, czy rozmówca grał wcześniej w grę, którą zaplanowaliście na wieczór lub czy często ma okazję grać. Rozgrywki sportowe są okazją, by dowiedzieć się, czy osoba, z którą rozmawiamy, sama uprawia jakieś sporty. Taki sposób rozpoczęcia rozmowy jest naturalny i bezpieczny, dlatego dobrze sprawdza się na początku znajomości. Później, przy dobrej woli obu stron, można przejść do innych tematów, które same pojawią się podczas pierwszej wymiany zdań.

 

Komplementuj, ale z wyczuciem

Dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy, która z reguły pozytywnie nastawia do nas rozmówcę, jest komplement. Tu jednak trzeba wykazać się ostrożnością i taktem, gdyż nie wszystkie uwagi mogą zostać dobrze przyjęte. Nowo poznanej osobie można powiedzieć, że ma ładną sukienkę, krawat czy zegarek, jednak komentarze na temat samego wyglądu będą już nie na miejscu. Jeśli przykładowo rzucimy uwagę na temat figury lub atrakcyjności rozmówcy, jest duża szansa, że odbierze to jako przekroczenie pewnej niepisanej granicy i poczuje się niezręcznie.

W przypadku gdy chcemy zacząć rozmowę z osobą, którą już znamy lub coś o niej wiemy, sytuacja staje się łatwiejsza, bo nie musimy pozostawać przy tym, co widzimy. Możemy pogratulować jej niedawnego sukcesu, zmiany pracy, pochwalić wrzucone w ostatnim czasie do mediów społecznościowych zdjęcia z wyjazdu czy nawiązać do innej informacji, którą mamy na temat partnera w rozmowie.

 

Pytaj o zdanie i opinię

Rozmówca poczuje się mile połechtany, jeśli obdarzymy go zainteresowaniem i uwagą. Warto więc zadawać mu pytania. Możemy na przykład zapytać, jak ocenia ostatni popularny film kinowy, co niedawno czytał czy jakie jest jego zdanie na temat poziomu niedawnych rozgrywek sportowych. Najlepiej sprawdza się zadawanie pytań otwartych, czyli takich, które wymagają dłuższej odpowiedzi niż „tak” lub „nie”. Kiedy już rozmówca zacznie opowiadać, możemy podtrzymywać rozmowę, doprecyzowując fakty czy zadając pogłębione pytania.

 

Znajdź wspólny mianownik

O czym jeszcze rozmawiać w towarzystwie? Zastanów się, co macie wspólnego z rozmówcą i wykorzystaj to w rozmowie. Być może oboje lubicie ten sam zespół, macie to samo hobby, ubieracie się w podobnym stylu albo studiowaliście ten sam kierunek. Jest bardzo niewiele osób, których nic ze sobą nie łączy, w większości przypadków stosunkowo łatwo jest znaleźć „wspólny mianownik” – rzecz, o której z przyjemnością porozmawiacie. Kiedy zaś tematy zejdą na wspólne zainteresowania, dużo łatwiej jest się rozluźnić, poczuć swobodnie i po prostu cieszyć się rozmową.

 

Jak rozmawiać z ludźmi?

Oprócz tego, o czym rozmawiać z ludźmi, warto też zastanowić się, jak to robić. Prowadząc rozmowę z nowo poznaną osobą, nie powinniśmy naruszać jej przestrzeni osobistej, aby nie poczuła się niekomfortowo. Optymalnie jest stać w odległości około 0,5–1 m, zachowując otwartą postawę ciała, żeby dać do zrozumienia, że jesteśmy przyjaźnie nastawieni i chętni do rozmowy. Oprócz tego w dobrym guście jest także utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, jednak bez nachalnego wpatrywania się w niego. W samej rozmowie zaś nie powinniśmy przerywać rozmówcy, oceniać go czy krytykować. Aby konwersacja była płynna, warto zadawać pytania i samemu odpowiadać w na tyle rozbudowany sposób, by zachęcić rozmówcę do stawiania nam pytań pogłębiających temat.

 

O czym nie rozmawiać w towarzystwie?

Równie ważną kwestią jest to, o czym nie należy rozmawiać w towarzystwie osób, które mało znamy lub dopiero poznajemy. Lista takich tematów jest długa, ale do podstawowych należą:

  • polityka,
  • religia,
  • drażliwe kwestie światopoglądowe,
  • zarobki,
  • życie erotyczne,
  • choroby.

Są także pytania, których nie należy zadawać, aby nie wprowadzić rozmówcy w zakłopotanie. Szczególnie warto unikać tych, które zahaczają o kondycję związku, problemy rodzinne, plany związane z założeniem rodziny, ewentualne problemy zdrowotne, niedawną śmierć bliskiej osoby, rozwód czy problemy finansowe. Zawsze warto kierować się własnym wyczuciem, by uniknąć zbyt intymnych czy krępujących pytań, których sami nie chcielibyśmy usłyszeć od nowo poznanej osoby.