mp-close
mss-mapa

Brak motywacji to problem coraz częściej dotykający Polaków zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Spadek morale i ogólna niechęć do działania mogą mieć przeróżne podłoże – od sytuacji geopolitycznej, przez problemy rodzinne, aż po problemy zdrowotne, fizyczne lub psychiczne. Co zrobić, jeśli obserwujesz u siebie, swoich bliskich lub pracowników brak energii i zapału do codziennych działań? Poznaj najefektywniejsze techniki motywacyjne, które pomogą odzyskać chęci do pracy i innych aktywności.

Metody motywowania pracowników, czyli co możesz zrobić jako pracodawca

Miejsce pracy to bardzo wymagające środowisko, w którym szybko może dojść do szerzącego się problemu z motywacją. Dlatego jedną z najistotniejszych ról pracodawcy jest bycie mentorem, liderem oraz strażnikiem kultury organizacji. Jest to ważne nie tylko dla komfortu pracowników, ale i dla sprawnego działania całej firmy czy instytucji, bo dla nikogo nie jest tajemnicą, że zmotywowany zespół pracuje lepiej i efektywniej. Jako szef możesz podjąć wiele kroków, aby wzmocnić zaangażowanie podwładnych. Oto kilka najważniejszych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę.

1. Okazuj uznanie i chwal publicznie

Niewiele rzeczy jest w stanie zdemotywować skuteczniej niż ciągła krytyka, niezrównoważona pochwałami. Oczywiście jako szef masz obowiązek dbać o jakość produktów czy usług i nie możesz unikać przekazywania konstruktywnych uwag. Ważne jest jednak, żeby zauważać także sukcesy podwładnych, okazywać uznanie za dobrze wykonaną pracę i doceniać inicjatywę – pochwała to również jedno z narzędzi motywowania pracowników. Warto tutaj trzymać się starej, sprawdzonej zasady: chwalimy publicznie, krytykujemy w cztery oczy.

2. Zadbaj o przestrzeń dla pracowników

Miejsce, w którym spędzamy 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu, znacząco wpływa na nasz nastrój i chęć do działania. Oznacza to, że przestrzeń do pracy powinna być po pierwsze komfortowa, a po drugie – estetyczna. Warto tu zasięgnąć opinii samych podwładnych, by dowiedzieć się, co mogłoby ułatwić, czy uprzyjemnić im pracę. Zadbaj także o przestrzeń socjalną – wygodna kuchnia z miejscem do spożywania posiłków czy pokój relaksu, w którym można spędzać przerwy, to bardzo istotne pomieszczenia wpływające na motywację pracownika.

3. Wprowadź do firmy transparentność

Ludzie dużo lepiej czują się w organizacji, jeśli wiedzą, z czego wynikają decyzje idące z góry. Chodzi tutaj przede wszystkim o jawne zasady przyznawania podwyżek i premii, jasne ścieżki awansu, informacje o najważniejszych zmianach dotyczących celów czy metod działania firmy. Możesz uniknąć frustracji i wielu nieporozumień, jeśli wytłumaczysz podwładnym, co z czego wynika.

4. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa

Jak zmotywować pracownika do pracy? Pokaż mu, że firmie na nim zależy. Zwłaszcza w obecnych niepewnych czasach pracownicy potrzebują stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Aby podnieść ich motywację, warto dać jasny komunikat, że ochrona etatów jest dla firmy priorytetem, a w razie nieprzewidzianych okoliczności podwładny może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy.

5. Nie zapominaj o gratyfikacji

Istnieją różne sposoby motywowania pracownika, ale ostatecznie każdy chce być doceniany za swoją pracę – nie tylko dobrym słowem, ale też bardziej materialnie. Dlatego nie można zapominać o przyznawaniu premii i podwyżek, a także o oferowaniu benefitów pracowniczych, które są dostosowane do potrzeb podwładnych. Owocowe czwartki nie są uniwersalnym sposobem na uszczęśliwienie pracowników, warto więc się zastanowić, co może sprawić przyjemność temu konkretnemu zespołowi ludzi, z którym pracujesz.

Motywacja w pracy – co możesz zrobić jako pracownik?

Nie należy jednak całej dbałości o motywację w pracy zrzucać na barki pracodawcy. Każdy pracownik powinien też sam zatroszczyć się o swoją higienę psychiczną w pracy i dążyć do poprawy efektywności swoich działań oraz zadbać o atmosferę panującą w danym dziale. Co możesz zrobić, żeby znowu poczuć radość z pracy?

1. Postaw na komunikację

Brak odpowiedniej komunikacji jest przyczyną wielu niepotrzebnych nieporozumień i frustracji, których łatwo można było uniknąć. Jeśli coś nie odpowiada Ci w Twojej pracy czy jest przyczyną nadmiernego stresu, zakomunikuj swoje potrzeby pracodawcy oraz współpracownikom. Dołuje Cię brak awansów? Zapytaj, co możesz zrobić, żeby dostać upragnione stanowisko. Denerwują Cię docinki kolegi, z którym pracujesz? Powiedz mu, że ten sposób prowadzenia rozmowy nie jest dla Ciebie komfortowy. Ważne jest jednak, żeby w komunikacji zachować spokój i skupiać się na wyrażeniu swoich uczuć i potrzeb, zamiast rzucać oskarżeniami i szukać winnych.

2. Zadbaj o work-life balance

Jak zmotywować się do pracy? Zadbaj o siebie. Częstą przyczyną spadku motywacji jest wypalenie zawodowe, które naturalną koleją rzeczy pojawia się, gdy pracujesz zbyt dużo lub zbyt emocjonalnie podchodzisz do swoich obowiązków. Sposobem na uniknięcie tego scenariusza jest ciągła dbałość o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Podczas godzin pracy skup się całkowicie na swoich obowiązkach, ale po godzinach postaraj się o nich nie myśleć. Nie odbieraj służbowych mejli i telefonów, naucz się łapać na tym, że zaczynasz myśleć o obowiązkach w wolnym czasie. Poświęcając czas sobie, swojej rodzinie i przyjaciołom, naładujesz akumulatory, a dobry nastrój to najlepsza motywacja do działania.

3. Nie koncentruj się na minusach

Mało kto może szczerze powiedzieć, że w pracy nikt i nic go nie irytuje. Z reguły zawsze pojawia się choć jeden nielubiany współpracownik, kłótliwy klient, niekompetentny przełożony czy uciążliwy obowiązek. Łatwo zafiksować się na takim elemencie, poświęcać mu nadmierną uwagę, przez co zaczyna on przysłaniać pozytywne strony pracy. Stąd jest już prosta droga do utraty motywacji. Postaraj się ignorować irytujące elementy pracy lub podchodzić do nich z humorem. Wtedy szybko spadnie poziom frustracji i odzyskasz motywację do pracy.

4. Wyznaczaj sobie cele i drobne nagrody

Wypełnianie obowiązków może sprawiać dużo większą przyjemność, jeśli prowadzą one do konkretnego celu. Cele mogą być długoterminowe – na przykład zdobycie upragnionego stanowiska – oraz krótkoterminowe – jak, chociażby wykonanie zadania w określonym czasie. Za drobne sukcesy możesz obiecywać sobie niewielkie nagrody – ulubioną drożdżówkę, dodatkowe pół godziny na swoje hobby po pracy czy cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność.