mp-close
mss-mapa

Bardzo często kiedy wyjeżdżam na urlop, dostaję zapytania na temat książek, które zabieram ze sobą. Nie chcę Was zasypywać listą za każdym razem, bo nierzadko są to mocno nietrafione tytuły i nie śmiałbym ich nikomu polecić! 🙂 W ostatnim czasie przeczytałem jednak sporo ciekawych tytułów i dzisiaj podzielę się z Wami 5 z nich:

1. “Co się stało w Jonestown” 
Książka opisująca kulisy wielkiej tragedii, która miała miejsce właśnie w Jonestown. Sekta, którą stworzył Jim Jones zapisała się w historii największym zbiorowym samobójstwem. Książka świetnie opisuje tło historyczne, dzięki któremu łatwiej to wszystko zrozumieć, ale także rozkłada na czynniki pierwsze manipulacje, których dokonywał pastor. Polecam!

2. “Wola sensu”
Autora tej książki, Victora E. Frankla, nie trzeba chyba już przedstawiać. Wybitny psychiatra i neurolog napisał książkę, którą powinien przeczytać ABSOLUTNIE KAŻDY, kto wątpi w to, że cel nadaje życiu sens. Ostrzegam, książka nie należy do najłatwiejszych, ale zdecydowanie warto ją przeczytać.

3. “Czy chcesz o tym porozmawiać?”
Czy można pisać o psychoterapii z humorem? Lori Gottlieb udowadnia, że tak!
Książka ta w bardzo kreatywny sposób ukazuje kulisy pracy terapeuty, jednocześnie dotykając realnych wyzwań pacjentów i często inspirując do szukania własnej odpowiedzi. Lori Gottlieb pisze w taki sposób , że w trakcie czytania odczuwałem często skrajnie różne emocje. Warto sięgnąć po ten tytuł!


4. “Diagnoza psychologiczna”
Tytuł obowiązkowy dla psychoterapeutów, pedagogów, ale także… trenerów mentalnych! Książka jest po prostu naładowana konkretną wiedzą, której na pewno nie da się przyswoić na hamaku z herbatką. Ja po tej książce mam dziesiątki zanotowanych kartek i mnóstwo swoich przemyśleń, które mogę wdrażać od zaraz w swój warsztat. W środku znajdziecie przede wszystkim rzetelne omówienie modeli, metod i technik diagnostycznych. Zachęcam do przeczytania! 🙂

5. “Potęga checklisty”

Ten tytuł polecałem już jakiś czas temu na Facebooku. I wiecie co? Teraz mam pewność, że to świetna pozycja, bo po czasie dostaję setki wiadomości z podziękowaniami za polecenie! 🙂 Praca w oparciu o JAKOŚCIOWĄ checklistę staje się o niebo lżejsza. “Daj mi sześć godzin na ścięcie drzewa a spędzę pierwsze cztery na ostrzeniu siekiery.” – to podobno słowa Abrahama Lincolna. Jeśli zatem chcesz ścinać drzewa szybciej, to ta książka jest właśnie swego rodzaju ostrzeniem siekiery 🙂