mp-close
mss-mapa

1. Zmiana wody morskiej na wodę pitną – wyobraź sobie, że biegniesz po plaży. Pragnienie daje się we znaki więc zatrzymujesz się, wyciągasz z plecaczka specjalny bidon, napełniasz go słoną wodą morską, a za kilka minut możesz ugasić pragnienie czystą wodą słodką.

2. Lodówki z ekranem do zakupów on-line – wyobraź sobie, że kiedy dotkniesz drzwiczek swojej lodówki, staną się one przeźroczyste. Zobaczysz więc co znajduje się w środku nawet bez otwierania lodówki, a na ekranie możesz wybrać, które produkty zamówić w sklepie on-line. A jeśli jesteś już w markecie i nie pamiętasz, co trzeba uzupełnić, lodówka wyśle Ci zdjęcie tego, co znajduje się w środku.

3. Lustra z wyświetlaczem parametrów zdrowotnych – wyobraź sobie, że myjesz zęby, a Twoje lustro informuje Cię o liczbie przespanych godzin, głębokości i jakości snu, tętnie i ciśnieniu. Wszystko to odbywa się na podstawie obliczeń z opaski, którą masz na nadgarstku, kiedy śpisz. Lustro zasugeruje Ci też ilość kroków, które należy dziś zrobić, a nawet… suplementy, które można zamówić od razu, klikając w ich wizualizacje na lustrze.

4. Samochody autonomiczne na prąd i ich bezprzewodowe ładowanie – wyobraź sobie, że w drodze do pracy drzemiesz sobie jeszcze na tylnej kanapie swojego auta. Spokojnie, jest to samochód autonomiczny, więc prowadzi się sam i jest znacznie bezpieczniejszy niż maszyna prowadzona przez człowieka. A kiedy już dojedziesz do pracy, parkujesz nad bezprzewodowym portem, który naładuje Twoje auto prądem, by było gotowe odwieźć Cię do domu.

5. Wirtualne przymierzalnie odzieży i make-upu – wyobraź sobie, że jesteś w sklepie z ciuchami lub u kosmetyczki. Ale nie musisz się przebierać, żeby sprawdzić, jak wyglądasz w najnowszej kolekcji. Wystarczy, że staniesz przed specjalnym lustrem, które wyświetli Ci wizualizację Twojego ciała z ubranym swetrem lub nałożonym make-upem. Oczywiście zobaczysz też cenę i wystarczy kliknąć w lustro, żeby dodać dany produkt do Twojego koszyka zamówień.

6. Soczewki kontaktowe z wyświetlaczem danych – wyobraź sobie, że jesteś w muzeum, a Twoje soczewki kontaktowe wyświetlają rok powstania i autora dzieła sztuki, na które patrzysz. A kiedy wychodzisz, za pomocą strzałek, które widzisz na swojej soczewce trafiasz z powrotem do auta – nie musisz więc pamiętać, gdzie parkujesz.

7. Wyświetlacz rozmowy telefonicznej na przedniej szybie auta – wyobraź sobie, że dzwonisz do córki albo taty w trakcie jazdy autem. Zaraz się zobaczycie! Komputer wyświetli na przedniej szybie ukochana postać i możecie śmiało porozmawiać na żywo. Nie martw się – samochód zadba o Twoje bezpieczeństwo. Nie musisz nawet trzymać kierownicy rozmawiając z bliskimi.

8. Tkaniny zmieniające kolor – wyobraź sobie, że Twoja czarna kurtka trochę Cię nudzi. Na szczęście jest wykonana ze specjalnej tkaniny, która może być niebieska przy kolejnym wyjściu na miasto.

9. Nieśmiertelne wspomnienia – wyobraź sobie, że zamiast zdjęć z wakacji, masz w ręku pilota. Klikasz w odpowiedni guzik, a na ścianie Twojego apartamentu wyświetla się nagranie z Twoich soczewek lub ze smartphone’a, kiedy byliście z rodziną na wakacjach w Albanii. Wszystko w jakości HD więc czujesz, że znów jesteś w miejscu wspomnień.

10. Mobilne monitorowanie zdrowia mentalnego – wyobraź sobie, że Twój nastrój można zmierzyć i specjalna aplikacja informuje Cię, że za dużo pracujesz, za dużo się martwisz lub że potrzebujesz wizyty u swojego trenera mentalnego. Wystarczy, że klikniesz w odpowiedni przycisk i już trafiasz do mojego kalendarza. Po wizycie, z Twojego telefonu zostanie pobrana płatność, a faktura ze sesję pojawi się na komputerze Twojej księgowej automatycznie. Wszak zdrowie psychiczne będzie jednym z największych wyzwań najbliższej dekady. Na szczęście możesz liczyć na zasoby #MentalPower

Science fiction? Prognozy na XXII wiek? Nie! To już się dzieje. Niektóre z tych produktów w fazie prototypów widziałem na własne oczy. Wszystkie inspiracje pochodzą z wizyty w siedzibie firmy Samsung w Korei Południowej. Moją rolą było tylko namalować Ci w głowie odpowiedni obraz mentalny. Jeśli mi się to udało, proszę o udostępnienie. Warto już dziś przygotować się na to, jak nasz świat będzie wyglądał jutro…