Zamknij Okienko
Potrzebujemy Twojej Zgody!
Aby kontynuować zakupy zaakceptuj regulamin
oraz wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych zaznaczając pola poniżej przycisków "Kupuj".

Dziękujemy serdecznie!

Samokształcenie – postaw na swój rozwój

Samokształcenie to coś, co w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest dla nas oczywiste – dzieci mają w sobie ogromną ciekawość świata, a co za tym idzie odruchowo poszukują informacji, których potrzebują, żeby móc je sobie przyswoić. To właśnie wtedy jesteśmy najlepiej nastawieni do nauki, bo wydaje się nam ona czymś oczywistym i niezbędnym. Późniejsze lata nieco przytłumiają naszą potrzebę samokształcenia poprzez dostęp do kształcenia ustawicznego. Po osiągnięciu jednak upragnionego stopnia edukacji nie kształcimy się już ustawicznie, natomiast nasze samokształcenie nadal najczęściej pozostaje uśpione. Warto to zmienić – świat ciągle pędzi do przodu i jeżeli nie chcemy pozostać w tyle, musimy się cały czas rozwijać. Rynek pracy jest w tej chwili bardzo dynamiczny i wykształcenie stanowi pewnego rodzaju ochronę przed utratą pozycji czy stanowiska. To jednak nie jedyny powód, dlaczego warto się rozwijać – poznawanie i doświadczanie nowych rzeczy to wartość sama w sobie. Poza tym, osoby, które nie porzuciły samokształcenia są bardziej otwarte na świat i o wiele aktywniej uczestniczą w społeczeństwie.

Samokształcenie to coś, co wpływa na nas czasem bardziej niż niejedna skończona szkoła czy studia – już sam fakt, że jesteśmy otwarci na informacje, a co za tym idzie na świat, sprawia, że cechujemy się większą kreatywnością. Jeszcze bardziej niezbędne, właściwie konieczne, jest samokształcenie w przypadku osób, które uczą innych – w innym wypadku przekazywana wiedza szybko mogłaby się zdezaktualizować przez co nasza praca stałaby się całkowicie bezużyteczna. Tak samo zresztą jest w środowisku biznesowym – jeżeli firma ma się rozwijać, a tylko wtedy możemy liczyć na zyski i ogólną satysfakcję, to właściciel i pracownicy również muszą się rozwijać. Inaczej może się okazać, że konkurencja nas wyprzedzi, a to zawsze oznacza straty.

Tak naprawdę jednak samokształcenie powinno być czymś, co robimy sami dla siebie – oglądanie jak inni się rozwijają i osiągają kolejne cele oraz zyskują coraz to nowe umiejętności, podczas gdy my sami stoimy w miejscu nie jest miłym uczuciem. To trochę jak spoglądanie na życie przez szybę, zamiast czynnego w nim udziału.

Facebook - Polub Mój Profil