Zamknij Okienko
Potrzebujemy Twojej Zgody!
Aby kontynuować zakupy zaakceptuj regulamin
oraz wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych zaznaczając pola poniżej przycisków "Kupuj".

Dziękujemy serdecznie!

Psycholog sportu i mentalne wsparcie

Sportowcy to specyficzna grupa ludzi – z jednej strony wszyscy ich podziwiają, niejednokrotnie określając mianem bohaterów, z drugiej zaś wymaga się od nich zawsze więcej i więcej, tak jakby wygrywanie i pokonywanie kolejnych granic było wpisane w to, że są sportowcami. Wszystko to sprawia, że sportowcy mają niską samoocenę i często panicznie boją się popełnić jakiś błąd – w końcu popełnienie błędu nie tylko oznacza niski wynik, ale też prowadzi do zawodu kibiców i fanów, a to czasem gorsze od samej świadomości przegranej. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ciągłe ocenianie siebie w stosunku do innych zawodników – czy to ze swojego klubu, czy spośród rywali.

Sportowcy są pod ciągłą presją, dlatego tak ważne jest, żeby mieli w kimś oparcie – może to być rodzina lub znajomi, ale czasem zawodnicy nie są w stanie otworzyć się w ten sposób przed najbliższymi – powodów takiego zachowania może być wiele, w tym niechęć przed przyznaniem się do słabości czy obciążania rodziny własnymi problemami. W tym momencie na scenę wkracza psycholog sportu – jego zadaniem jest przede wszystkim rozmowa,  a może nawet bardziej słuchanie. O czym psycholog sportowy rozmawia ze sportowcami? O wszystkich aspektach zawodu sportowca – pomaga przezwyciężyć stres i się zrelaksować (zarówno przed zawodami czy meczem, jak i po przegranej), ale też uczy koncentracji i  patrzenia nie tylko na słabe, ale też na mocne strony. Tym, co stanowi największe zagrożenie dla sportowców są oni sami – myślenie o błędach, których nie mogą popełnić, prowadzi najczęściej do tego, że właśnie dlatego je popełniają. Psycholog sportu stara się więc wpłynąć na psychikę sportowca w taki sposób, żeby ten zamiast o możliwych negatywnych wydarzeniach, automatycznie myślał o pozytywnych – taka zmiana nastawienia ma naprawdę duże znaczenie i przynosi niesamowite efekty.

W Polsce jeszcze do niedawna korzystanie z usług psychologów, w tym również psychologów sportowych, była uważana za coś krępującego. Dzisiaj podejście to stopniowo się zmienia i coraz większa liczba sportowców ma świadomość tego, że nie musi sobie radzić ze wszystkim samemu. To pozytywne zmiany i parząc na nasilające się sukcesy naszych sportowców, efekty już teraz zaczynają być odczuwalne.

Facebook - Polub Mój Profil